Grupa traw ozdobnych obejmuje dziesiątki gatunków i setki odmian różniących się pokrojem, siłą wzrostu, dekoracyjnością liści i kwiatostanów oraz trwałością roślin po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Wśród najsilniej rosnących gatunków uwagę zwraca pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej miskant chiński.

Jest to okazała kępiasta bylina dorastająca w naturze do 3-4 m. Wprawdzie w warunkach klimatycznych Polski trawa ta osiąga mniejsze rozmiary, to nadal jednak pozostaje jedną z najwyższych bylin, a strzeliste, malownicze kępy budzą zainteresowanie miłośników roślin. W związku z rosnącą popularnością miskantów na rynku pojawiają się corocznie ich nowe odmiany.

Żeby lepiej zrozumieć ich charakterystykę i pielęgnację, rekomendujemy tę książkę:

 

Zapraszamy do magicznego świata traw

Jedną z ciekawszych, najnowszych form o dwubarwnych, złocisto cętkowanych liściach jest ‘Mysterious Maiden’. Została ona doceniona przez jury Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w 2014 r., które przyznało jej srebrny medal. Roślinę zgłosiła do konkursu Szkółka Roślin Ozdobnych Daglezja. 

Miskant chiński ‘Mysterious Maiden’ tworzy wyprostowane, smukłe i zwarte kępy o wazonowym pokroju, u dołu węższe, u góry szerokie. Odmiana rośnie dosyć szybko, osiągając w połowie lata około 1,5 m wysokości. Cechą charakterystyczną rośliny są długie, regularnie zwężające się i łukowato wygięte zielone liście, miejscami nakrapiane mozaiką żółtych cętków. Pod koniec lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany w kolorze miedzi. Wiechy są początkowo zwarte, później otwierają się i stają się puszyste. W tym okresie rośliny prezentują się wyjątkowo ciekawie. Rośliny zdobią ogród do późnej jesieni, a także zimą, gdy zaschnięte źdźbła przyprószy śnieg.

Miskanty nadają ogrodom lekkość, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Sadzone w ogrodach przydomowych, wprowadzają nutkę orientu. Szelest liści czy kołysanie źdźbeł na wietrze działa uspokajająco, zapewniając przyjemny relaks. Wysokie kępy miskanta chińskiego piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw.

Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia tych traw w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt tworzą duże nasadzenia grupowe.

 

Uprawa i pielęgnacja miskantów

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc suchych lub podmokłych. W pierwszym roku uprawy warto zabezpieczyć rośliny  na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant chiński i jego odmiany tolerują zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety większości miskantów. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat.