Trwające od kilku lat zainteresowanie bylinami nie słabnie i wydaje się, że zachodnia moda na nie na dobre utrwaliła się w całym kraju. Rośliny z tej grupy coraz częściej pojawiają się nie tylko w zieleni miejskiej, ale też w przydomowych ogrodach obok dotychczas bardzo popularnych krzewów iglastych czy liściastych.

Byliny prezentują bogate walory ozdobne, są przy tym wdzięczne w uprawie. Nie dziwi zatem fakt, że w szkółkach i sklepach ogrodniczych corocznie pojawia się wiele nowości. Jedną z ciekawszych bylin jest turzyca oszimska 'Everest' (Carex oshimensis), niska roślina o ozdobnych liściach, wyselekcjonowana w Irlandii w 2008 roku. W 2014 r. odmiana ta została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie” przez Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy Zenona Wróblewska i otrzymała wyróżnienie.

Turzyca oszimska 'Everest' to nowa irlandzka odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2008 roku. Bylina tworzy zwarte, niezbyt wysokie kępy lancetowatych, białoobrzeżonych i połyskujących liści. Rośnie powoli, osiągając maksymalnie 40-50 cm wysokości. Na boki rozrasta się za pomocą krótkich rozłogów, ale nie jest rośliną ekspansywną.

 

 

Blaszki liściowe są dosyć długie, płaskie i sztywne, mają do 1 cm szerokości, regularnie zwężają się ku końcom, w środku są ciemnozielone, brzegiem obwiedzione szerokim, prostym, białym marginesem. Wyrastające ze środka kępy liście łukowato wyginają się, rozkładając równomiernie na wszystkie strony w postaci rozety.

Roślina tej odmiany zakwita w lipcu. Kwiaty są zebrane w drobne brązowe kłosy. Nie stanowią większej wartości dekoracyjnej, dlatego po przekwitnieniu można je usuwać. Liście pozostają ozdobne przez cały sezon wegetacyjny aż do późnej jesieni. 

 

Wymagania uprawowe turzycy

To jedna z mało wymagających bylin zarówno pod względem wymagań uprawowych, jak i zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i słonecznych, na glebach przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Toleruje większość gleb ogrodowych, poza piaszczystymi. Odmiana 'Everest' jest zdrowa, odporna na mróz, nie wymaga okrywania na zimę. Właściwie jest wolna od chorób i szkodników. Wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, należy ścinać zaschnięte liście. 

Turzyca oszimska 'Everest' znajduje liczne zastosowania. Przede wszystkim może pełnić rolę oryginalnej rośliny okrywowej, zwłaszcza pod świetlistymi koronami drzew. Dla uzyskania szybkiego efektu kobierca zaleca się sadzenie 7-9 sztuk na m² powierzchni.

Oprócz tego doskonale nadaje się do obsadzania rabat bylinowych, bo tworzy wyraziste barwne plamy. Bardzo ładnie prezentuje się jako roślina obwódkowa sadzona na obrzeżu ścieżek czy kwietników. Całkiem dobrze sprawdza się  w uprawie pojemnikowej, zdobiąc balkony i tarasy.