Błękit, podobnie jak czerwień, ma wiele znaczeń. Symbolizuje m.in. uduchowienie, spokój, inspirację, przyjaźń, szlachetność (stąd „błękitna krew”). Jest to najzimniejsza z barw, kojarząca się z niebem, morzem, otwartą przestrzenią. Podobną rolę odgrywa w ogrodzie − oddala i optycznie powiększa. We wnętrzach natomiast uspokaja. Czysty błękit jest rzadko spotykany w świecie roślin.

Za ideał błękitu uznaje się kwiaty mekonopsu bukwicolistnego. Niewiele kwiatów o barwie zbliżonej do tego wzorca pojawia się latem, jeszcze mniej jesienią. Najwięcej gatunków o niebieskich kwiatach rozkwita wiosną. Najwcześniej zakwitają rośliny cebulowe i bulwiaste: irys strojny i żyłkowany, zawilce greckie, cebulice, szafirki, śnieżniki, puszkinie, hiacynty.

Nieco później leśne byliny wykorzystujące wiosenne słońce przenikające przez pozbawione liści gałęzie drzew: okrywowa ułudka, brunera o wielkich liściach, pełna wdzięku przylaszczka, niektóre odmiany pierwiosnka bezłodygowego, miodunki.

Wiele niebieskich kwiatów rozkwita w ogrodach skalnych: w marcu urdzik karpacki, w kwietniu płomyki (kanadyjski i szydlasty), goryczki (wiosenna, bezłodygowa, wąskolistna, Kluzjusza), orlik alpejski i wachlarzowaty, sasanki, a w maju dąbrówka rozłogowa, przetaczniki, penstemon Menziesa. Z kolei na kwietnikach i na balkonach wykorzystywany jest niebieski kolor kwiatów niezapominajek i bratków.

 

Błękitne inspiracje

1. Krokus wiosenny ‘Striped Beauty’ może być najpierw uprawiany w doniczkach. Po przekwitnięciu wysadzamy go do gruntu.

2. Wiosenny ogródek w miniaturze z fiołkami wonnymi, miniaturowymi kosaćcami i szafirkami w roli głównej.

3. Wiaderka w charakterze osłonek to pomysł nienowy. Tym razem upiększono nimi doniczki z pierwiosnkami. 

4. Pierwiosnki kwitną w różnych kolorach. Płatki tej odmiany mają niebieskofioletowy kolor i bardzo cienkie jasne żyłkowania. Dodatkową ozdobą kwiatów są żółte oczka.

 

Niezależnie od gatunku i miejsca posadzenia niebiesko kwitnących roślin, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nadmiar niebieskiego może męczyć. Wprawdzie w ogrodzie jest on równoważony kojącą i odświeżającą zielenią, jednak mimo to monochromatyczne nasadzenia w kolorze błękitu mogą sprawiać wrażenie chłodnych i nieco przygnębiających.

Dlatego w ogrodzie warto łączyć barwę niebieską z innymi. Wprowadzenie bieli rozjaśni rabatę, nie zakłócając błękitu. Jeszcze ciekawiej, ale wciąż bardzo harmonijnie, będzie wyglądać połączenie pastelowych barw: błękitu z fioletem i różem. Dla miłośników jaskrawszych kompozycji dobrą propozycją jest zestawienie błękitu z równie często pojawiającą się wiosną żółcią (narcyzami) i czerwienią tulipanów.