Miłośnicy roślin uważają najczęściej, że z rozpoznaniem chabra nie powinno być problemów. Przecież niemal wszyscy znamy błękitne kwiaty bławatka, który jest chwastem na polach zbożowych albo ozdobą łąk kwiatowych, poboczy dróg i trawiastych skarp. Trudniejsza sprawa jest z nazwaniem i opisaniem innych, bardzo licznych gatunków tworzących botaniczny rodzaj chaber Centaurea.

W większości są to byliny. Odznaczają się żywotnością i silnym wzrostem, odpornością na niesprzyjające warunki życia i łatwością przystosowania się do środowiska. Doskonałym przykładem takiej rośliny jest chaber górski Centaurea montana. Jego wielkokwiatowa odmiana ‘Grandiflora’ od maja do czerwca rozwija charakterystyczne niebieskie kwiatostany koszyczkowe, bez żadnych wątpliwości wskazujące na bliskie pokrewieństwo z jednorocznym chabrem bławatkiem.

Ścięcie we właściwym czasie przekwitłych pędów zapobiega dojrzewaniu i rozsiewaniu się nasion i zachęca bylinę do powtórnego kwitnienia. Nowe odmiany mają często delikatniejszy pokrój, słabiej się rozsiewają i wyróżniają bogatszą paletą barw kwiatów.

Chabry nie mają dużych wymagań glebowych. Zbyt zwarta, tłusta ziemia może powodować wykładanie się pędów gatunków wysokich. Tego kłopotu nie ma z niskimi, jak np. chaber nadobny Centaurea bella czy prosty Centaurea simplicicaulis. Osiągają wysokość 20-30 cm, ale lubią miejsce słoneczne z przepuszczalną ziemią, najlepiej na skalniaku.

Zupełnym przeciwieństwem jest chaber wielkogłówkowy Centaurea macrocephala zachwycający dużymi żółtymi koszyczkami wieńczącymi pędy wysokości nawet 1,5 m i tworzący doskonałe tło dla niższych bylin na rabacie naturalnej. Trochę uwagi wymaga chaber białawy Centaurea dealbata tworzący liczne rozłogi.

Najlepszymi partnerami dla chabrów bylinowych są rośliny tolerujące silną konkurencję i pasujące do ich naturalnego wyglądu. W miejscu nasłonecznionym może to być dzwonek skupiony, kocimiętka i kołotocznik wierzbolistny. W półcieniu dobrymi sąsiadami są bergenia, różne gatunki bodziszka lub czyściec wielkokwiatowy.

 

Piękne odmiany chabrów na ogrodowe rabaty 

1. ‘Jordy’ to odmiana chabra górskiego Centaurea montana o efektownych ciemnoczerwonych kwiatach. Słabo rozmnaża się z nasion.

2. ‘Purple Rose’ (inna odmiana chabra górskiego) purpurowe koszyczki wznosi nad srebrnoszarymi liśćmi.

3. Chaber nadobny Centaurea bella ‘Snowline’ rośnie nawet na skalniaku. Bylina wys. 20 cm lubi ziemię suchą i przepuszczalną.

4. ‘John Coutts’ – sprawdzona odmiana chabra Centaurea hypoleuca lśni różowymi odcieniami na nasłonecznionej rabacie.

5. ‘Black Sprite’ i 6. ‘Merel’ – nowe odmiany chabra górskiego kwitną w maju, czerwcu.

7. ‘Steenbergii’ – ekspansywna forma chabra białawego Centaurea dealbata o jaskrawych kwiatach.

8. ‘Major’ to odmiana chabra pięknego Centaurea pulchra. Jego ostowate kwiaty przyciągają mnóstwo owadów.

9. ‘Sulphurea’ – chaber górski na pędach długości 40 cm otwiera kwiaty w odcieniu jasnożółtym.

10. Chaber bławatek Centaurea cyanus jest ulubioną rośliną pszczół  i ogrodników.