Służą przede wszystkim do transportu ciężkich materiałów, ale nie tylko, od kilku lat po palety coraz chętniej sięgają bowiem projektanci wnętrz i ogrodów. W efekcie te siermiężne drewniane podesty wkroczyły do domowych i zielonych salonów, nawet tych bardziej ekskluzywnych.

W ogrodach, na balkonach i tarasach coraz częściej spotykamy wyczarowane z nich proste sprzęty, np. stoły, ławki, leżaki, kompostowniki, i detale, jak klatki dla zwierząt, budki dla ptaków, kwietniki, skrzynie dla roślin. Z palet można też konstruować bardziej wyrafinowane elementy małej ogrodowej architektury: płotki, podesty, podłogi tarasów, altanki, ogrodowe schowki.

Aby poradzić sobie z takim wyzwaniem, wystarczy umiejętność posługiwania się narzędziami stolarskimi, które można znaleźć w każdym domu. Niezbędne akcesoria to piłka, młotek, obcęgi, wiertarka, wyrzynarka i papier ścierny. Teraz możemy się brać do dzieła!

Najważniejszy jest jednak pomysł. I tak, stojący kwietnik z palety (z półeczkami i haczykami na doniczki) posłuży za ściankę kwiatową lub ogródek ziołowy, a przy okazji przesłoni brzydkie zakątki. Taki parawan sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie niewiele jest miejsca dla kwiatów. Z kolei, żeby powstała leżanka za kilka złotych, wystarczą dwie zbite ze sobą palety: jedna służąca za oparcie, druga za siedzisko.

Komplet paletowych mebli (stolik i fotele) umili każdą imprezę na świeżym powietrzu, pod warunkiem że zadbamy o solidne skręcenie sprzętów i dokładne wyszlifowanie blatu oraz siedzisk. A wiele ogrodowych prac ułatwi nam stolik roboczy z palety ustawionej na wysokich mocnych nóżkach... 

 

 

Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy paleta jest w dobrym stanie; dobić wystające gwoździe, wymienić pęknięte deseczki. Potem dokładnie oczyścić ją i oszlifować pilnikiem do drewna lub szlifierką, najlepiej z wbudowanym zbiornikiem do zbierania pyłu. Na koniec całość wygładzamy papierem ściernym. 

Oszlifowaną paletę malujemy bejcą w wybranym kolorze lub bezbarwnym impregnatem do drewna (koniecznie do użytku zewnętrznego). Można to robić pędzlem lub natryskowym pistoletem dokładnie pokrywającym drewno równomierną warstwą. Jeżeli konstrukcja tego wymaga, poszczególne elementy łączymy ze sobą za pomocą długich gwoździ lub wkrętów. Miejsca połączeń wiercimy wiertarkowkrętarką.

Na koniec zadbajmy o komfort użytkowania. Jeśli planujemy częste przestawianie mebla, przywierćmy do jego podstawy lub nóżek mocne kółka. Na siedzisko i oparcie fotela rzućmy miękkie poduchy, a blat stolika nakryjmy odpowiednio przyciętą taflą szkła.

 

Zastosowanie palet w ogrodzie

Dobrze wysuszone i odgrzybione palety można kupić w magazynach, składach budowlanych i skupach. To nieduży wydatek – za jedną paletę zapłacimy ok. 25 zł! Najtańsze (ok. 10 zł za sztukę) są oczywiście te z odzysku. Ich liczba zależy od naszych planów, ale to bardzo wydajny materiał – do wykonania stolika dla dwóch osób zwykle wystarcza jedna paleta. Te praktyczne podesty z deseczek są dostępne w dwóch rozmiarach: 80×120 cm i 100x120 cm. Na małych balkonach i tarasach jedną sztukę można przeciąć na dwie części i skonstruować mniejszy mebel.

Palety nie są wysokie – standardowa wysokość to 14 cm. Aby stworzony z nich mebel był wygodniejszy, a więc wyższy, można stawiać je jedna na drugiej; pierwsza paleta posłuży za blat, druga za podwyższającą podstawę.