Przystępując do chemicznej ochrony roślin w ogrodach i na działkach, należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. klasę toksyczności dla pszczół i okres prewencji dla pszczół. Klasa toksyczności informuje o szkodliwości danego preparatu chemicznego.

Niechemiczne metody zwalczania chwastów dla pszczół, a okres prewencji mówi nam, przez jaki okres od momentu wykonania zabiegu chemicznego pszczoły nie powinny stykać się z chronionymi roślinami. Wszystkie te informacje możemy znaleźć na etykiecie środka ochrony roślin. Gdy okaże się, że okres prewencji danego preparatu wynosi 8 godzin, zabieg takim środkiem najlepiej wykonać wieczorem. Jeżeli tego nie zrobimy, może dojść do zatrucia, a następnie śmierci pszczół i innych owadów zapylających. Pszczoły i trzmiele pełnią w ekosystemie bardzo ważną rolę zapylaczy. Dobierajmy zatem takie preparaty, które mają jak najmniejszą klasę toksyczności (klasa: szkodliwe), a z pewnością owady kiedyś się nam za to odwdzięczą. Możemy również zwabić do ogrodu dzikie pszczoły.

Mniszek pospolity to jeden z najuciążliwszych chwastów. Aby go zwalczyć, należy usunąć całą roślinę lenie grządek motyką. Należy jednak pamiętać o tym, aby usunąć całe rośliny. Unikajmy podcinania motyką roślin i usuwania tylko nadziemnych części rośliny. Z pozostawionych w glebie korzeni mogą wyrosnąć rośliny, które będą silniejsze. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku mniszka pospolitego. Mlecz ma gruby palowy korzeń, głęboko sięgający w głąb gleby. Rozmnaża się z nasion i wegetatywnie, natomiast nowe rośliny powstają z niewielkich odrostów korzeniowych. Podobnie jest z ostrożeniem (zwanym potocznie ostem). Roślina ta, podobnie jak mniszek, również wytwarza głęboki palowy korzeń. Jednorazowe wycięcie roślin bez usuwania korzenia sprzyja rozmnażaniu ostrożenia.

Warto dołączyć do grona pszczelich przyjaciół! To właśnie dzięki pszczołom wiele roślin i gatunków zwierząt może przetrwać.

Teraz możesz stworzyć w swoim ogrodzie wyjątkową pszczelą oazę, dzięki PREZENTOWI od Łąk Kwietnych! Do zakupu rocznej prenumeraty Mojego Pięknego Ogrodu, otrzymasz mieszankę nasion WIEJSKIE KWIATY, przygotowaną przez Łąki Kwietne. Dzięki tej mieszance obsadzisz kwiatami powierzchnie ok 5m2 i stworzysz wyjątkowy pszczeli zakątek.

To nie wszystko – z okazji Dnia Pszczoły dajemy Ci RABAT na prenumeratę! Za 12 numerów z darmową dostawą przez cały rok zapłacisz jedynie 65 zł, zamiast 83,88 zł (cena w kioskach). Jako prenumerator będziesz otrzymywać magazyn zawsze przed premierą w kioskach. Dodatkowo będziesz mógł korzystać z nielimitowanych zniżek na książki i kolekcje! SKORZYSTAJ Z OFERTY JUŻ DZISIAJ: https://kultowy.pl/prenumerata-mpo-z-rabatem-i-prezentem

Pszczeli tydzień możemy świętować dzięki firmie: Łąki Kwietne

Z kolei powój polny w pierwszym roku tworzy głęboki korzeń i wtedy jest wrażliwy na pielęgnację mechaniczną. W drugim roku rozmnaża się głównie z pociętych w czasie uprawy podziemnych fragmentów korzeni i łodyg. Podobnie rozprzestrzenia się perz. Gdy rozłogi perzu zostaną pocięte motyką, wtedy niewielki fragment wystarczy, by roślina odbiła. Innym niechemicznym sposobem walki z chwastami jest wykorzystanie tzw. żywych ściółek.

Warto zadbać o przywrócenie dzikich pszczół do ogrodów, które będą naturalnymi zapylaczami

drzew owocowych. Do tego celu najlepiej nadaje się murarka ogrodowa. Ta dzika pszczoła, mimo posiadania żądła, nie żądli, więc nie obawiajmy się, że pszczoły będą agresywne i nie pozwolą na dłuższe przesiadywanie w ogrodzie. Gniazdo, w którym mogą rozwijać się kolejne pokolenia tej pożytecznej pszczoły, przygotowujemy z 20-cm odcinków trzciny. Następnie łączymy trzcinę w pęczki liczące około 40-60 łodyg, mocno ściskamy drutem i otaczamy tekturą falistą lub płytą z tworzywa

sztucznego. Następnie umieszczamy kilka tak przygotowanych gniazd pod daszkiem, np. w osłoniętym miejscu altanki. Prędzej czy później możemy się spodziewać, że murarka pojawi się w naszym ogrodzie.