Czy piwonie nadają się na żywopłot?

Chcę posadzić wzdłuż płotu piwonie. Moja babcia miała taką, która co roku wypuszczała nowe liście. Mnie zależałoby, aby była zimozielona i poza sezonem zasłaniała brzydkie ogrodzenie z siatki. Czy istnieją takie odmiany?

Piwonie rzeczywiście kojarzą się wyłącznie z bylinami. Obecnie coraz bardziej popularne stają się odmiany krzewiaste (lub drzewiaste). Są one długowieczne i osiągają pokaźne rozmiary – nawet do 2 m wysokości. Ich kwiaty również mają imponującą średnicę – dochodzą do 25 cm. Dysponują pełną gamą kolorów – od białego, przez żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, a nawet niebieskie. Kwitną w połowie maja jeszcze przed odmianami bylinowymi.

Uprawa piwonii krzewiastej jest prosta – rośliny lubią zaciszne miejsca, ze słońcem rano i wieczorem. Gleba musi być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Jeśli taka nie jest, krzewy trzeba zasilać nawozem lub kompostem. Rośliny wymagają podlewania tylko w okresie długotrwałej suszy. Młode egzemplarze jesienią warto okopać, aby ochronić je przed mrozem.

 

Jak pozbyć się mniszka z rabat?

Jesienią przekopałem wszystkie rabaty, żeby usunąć korzenie mlecza. Okazało się, że nici z mojej pracy, bo na wiosnę zakwitł i jest go jeszcze więcej niż w zeszłym roku! Można się go jakoś pozbyć, czy zostało mi go polubić?

Jesienne przekopanie gleby i wyciągniecie korzeni mniszka to dobry sposób, ale pod warunkiem, że żaden kawałeczek korzenia nie zostanie w ziemi. Nawet maleńkie fragmenty odrastają. Mleczu można się skutecznie pozbyć, używając środków chemicznych. Takie rozwiązanie to jednak ostateczność. Proszę spróbować jeszcze raz usunąć rośliny ręcznie. Najlepiej zrobić to zaraz po obfitym deszczu – najłatwiej wyciąga się korzenie z mokrej gleby.

Dla ułatwienia warto zaopatrzyć się w wąską i długą łopatkę. Podważone nią korzenie łatwo się wówczas wysuwają. Jeśli i ta metoda zawiedzie, należy kupić w specjalistycznym sklepie herbicyd oraz pędzelek, którym rozprowadza się środek na liściach rośliny.

 

Dlaczego moja lewizja nie kwitnie?

W zeszłym roku kupiłam pięknie kwitnące lewizje liścieniowe. Posadziłam je na obwódkę. Niestety, w tym roku wyglądają strasznie i nie chcą zakwitnąć. Co jest tego przyczyną? Sprzedawca mówił, że to roślina nie do zabicia.

Lewizja faktycznie jest bardzo żywotna i odporna, ale ma ściśle określone wymagania co do gleby. Prawdopodobnie podłoże, w którym rośnie, nie spełnia jej potrzeb. Roślina nie toleruje stania w wodzie. Jeśli podczas wiosennych roztopów została podtopiona, ma prawo źle wyglądać. Ponadto skład i rodzaj gleby również mają znaczenie – lewizja wymaga podłoża przepuszczalnego, próchnicznego i z dużą ilością składników odżywczych, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym.

Stanowisko powinno znajdować się w pełnym słońcu, wówczas roślina na pewno zakwitnie. Jeśli trudno nam zapewnić odpowiednie warunki, wówczas polecam uprawę lewizji w pojemnikach.

 

 

Jakie kwiaty przyciągną pszczoły?

Mam kilka drzewek w sadzie, które powoli zaczynają owocować. Chciałabym posiać jakieś kwiaty, które przyciągną na działkę owady zapylające. Co mi Pani poleci?

Aby zachęcić owady, proszę posadzić grykę, facelię lub kokorycz. Ponadto dobrze jest zbudować na działce prowizoryczne gniazda, w których owady mogą się schronić lub nawet zamieszkać na stałe. Takim domkiem może być np. płat drzewa z nawierconymi na wylot dziurkami – kloc można kupić w tartaku. Lepsze będzie drewno liściaste niż iglaste.

Drugim sposobem jest związanie patyczków w snopek i postawienie w zacisznym, gęsto zarośniętym miejscu. A dla trzmieli wystarczy skrzynka lub pudełko z grubego kartonu, wypełnione siankiem dla gryzoni. Oczywiście podstawowym warunkiem jest nie stosowanie w ogrodzie oprysków chemicznych, które zabijają owady.