Gdy tylko na rabatach rozwiną się kwiaty, w ogrodzie pojawiają się mali skrzydlaci goście. Wokół kwiatostanów lawendy, szałwii, kłosowca i budlei roją się dziesiątki brzęczących pszczół i trzmieli, aby zebrać jak najwięcej pokarmu. Jest to piękny spektakl dla właścicieli ogrodów i miłośników przyrody, zwłaszcza gdy dzień jest ciepły i słoneczny. 

Wiosna to najlepszy czas na przygotowanie rabat do pełnienia funkcji letniej stołówki dla owadów. Właśnie w lecie pszczoły, motyle i inne owady intensywnie poszukują w ogrodzie urozmaiconych i obfitych źródeł energii. Gdy tylko przekwitną drzewa owocowe, krokusy, fiołki i mniszki lekarskie, następuje dłuższa przerwa w kwitnieniu roślin i owady odżywiające się pyłkiem i nektarem z trudem odnajdują potrzebne im rośliny.

W minionych latach sytuację pogorszyła gospodarka rolna nastawiona na monotonne jednogatunkowe uprawy na dużych powierzchniach, a także ubożejąca z roku na rok reprezentacja roślin uprawianych w ogrodach. Następstwem jest zmniejszenie się ilości owadów zapylających kwiaty. 

Kilka lat temu renomowane Royal Horticultural Society (RHS), czyli Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, ogłosiło efekty badań owadów zapylających. Projekt „Rośliny dla owadów” trwał cztery lata. Testowane były kwiaty cebulowe, byliny, krzewy, pnącza, trawy i paprocie z półkuli północnej i południowej, posadzone na różnych grządkach. Okazało się, że rośliny z półkuli południowej są dla owadów cennym źródłem pokarmu w miesiącach letnich.

Kwitną później niż gatunki z Północy i wypełniają pustkę pozbawionych kwiatów okresów w ciągu lata, gdy rodzime gatunki już zawiązują nasiona. Im bardziej urozmaicona jest kwiatowa reprezentacja na rabatach, tym więcej trzmieli i pszczół odwiedza ogród. Wśród egzotycznych roślin pożytecznych dla owadów są m.in. fuksja ogrodowa, dziwaczek peruwiański Mirabilis jalapa, werbena patagońska i różne gatunki hebe.

Uprawiając rośliny wytwarzające pyłek i nektar, zachęcamy owady do częstego odwiedzania naszego ogrodu. Aby skrzętnym zbieraczom ułatwić pracę, starajmy się uprawiać jak najwięcej rozmaitych gatunków. 

 

Pachnąca rabata ziołowa

Zioła są nie tylko ładnymi roślinami, ale także przyciągają owady i są wykorzystywane w kuchni. Na grządce o wymiarach 1x2 m zmieszczą się różne gatunki. Ostatni plan zajmują wysokie rośliny lawenda Lavandula angustifolia (1 szt.) melisa Melissa officinalis (1 szt.). Przed nimi rośnie średniowysoki nagietek Calendula officinalis (3 szt.) w towarzystwie czyścicy mniejszej Calaminta nepeta ‘Triumphator’ (2 szt.). Brzeg rabaty zdobi niski  cząber górski Satureja montana ssp. illyrica (5 szt.). Okres kwitnienia ziół trwa od czerwca do września. Rabata powinna być zaaranżowana w miejscu nasłonecznionym.

 

 

Tu królują byliny

Nasłoneczniona rabata mieszana ma wielkość 2x2 m. Zmieści się na niej do 6 różnych gatunków roślin. Liczne owady przyciąga:

1. kłosowiec pomarszczony Agastache rugosa angustifolia ‘Black Adder’ (2 szt.),

2. budleja Davida Buddleja davidii ‘Flower Power’ (2 szt.), które tworzą tło dla niższych roślin. Przez wiele miesięcy niestrudzenie kwitnie

3. nachyłek lancetowaty Coreopsis Lanceolata ‘Sterntaler’ (3 szt.) o pięknych żółtych kwiatach. Aranżację urozmaica

4. przegorzan Echinops ritro ‘Veitch’s Blue’ (3 szt.) o niebieskich kulistych kwiatostanach.Tuż obok swoje miejsce znalazła

5. róża miododajna ‘Gelb’ (3 szt.). Idealnym partnerem dla niej jest fioletowo kwitnąca

6. szałwia omszona ‘Caradonna’ (3 szt.).

 

Ukwiecona skrzynka

W pojemniku o wymiarach 100x30 cm rośnie mieszanka długo kwitnących roślin ozdobnych. Długie delikatne pędy kwiatowe werbeny patagońskiej Verbena bonariensis (4 szt.) rozwijają się od czerwca do października. Malwa przylądkowa Anisodontea capensis (1 szt.) długo pyszni się dużymi różowymi kwiatami. Pomarańczowożółty lak Erysimum cheiri (1 szt.) zajmuje miejsce na pierwszym planie. Niska smagliczka nadmorska Alyssum maritimum (1 szt.) malowniczo zwiesza wiotkie pędy znad krawędzi skrzynki. Jej białe kwiaty mocno pachną miodem. W lecie hyzop Hyssopus officinalis (2 szt.) otwiera mnóstwo drobnych kwiatów.