Więcej o roślinie poniżej:

Miodunka Pulmonaria
kategoria:  byliny
stanowisko:  półcień, cień
wysokość:  20-30 cm
mrozoodporność:  do -25°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona, biało-zielona
barwa kwiatów:  niebieska, różowa, fioletowa, biała
pokrój: kępiasty
okres kwitnienia: marzec-maj
wysiew: lato, jesień (wiosna po stratyfikacji)
rozmnażanie: podział kęp, siew
trwałość liści:  półzimozielone
zastosowanie:  rabaty, roślina okrywowa, skalniaki, balkony, tarasy, roślina miododajna i lecznicza
tempo wzrostu:  szybkie

Liście tej wiosennej leśnej byliny przypominają płuca. Co ciekawe, miodunka plamista zawiera substancje, które rzeczywiście pomagają w nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych oskrzeli. Ziele miodunki wchodzi w skład popularnych mieszanek ziołowych. Kwiaty mają kolor od purpurowo czerwonego, przez fioletowy, niebieski, po biały i odcienie czerwieni. Okres kwitnienia trwa od marca do maja. W Europie występuje 15-20 gatunków miodunki, m.in. miodunka czerwona i wspomniana już miodunka plamista. Cechą obu gatunków są zimozielone liście.

Miodunka tworzy za pomocą krótkich rozłogów luźne kobierce, które, w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 15 do 40 cm.

Optymalne warunki rozwoju zapewnia stanowisko półcieniste do cienistego pod świetlistą koroną drzewa lub krzewu, w podłożu żyznym, przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym.

Miodunkę można rozmnożyć przez podział wiosną lub jesienią oraz przez sadzonki korzeniowe. Wiosną możliwy jest bezpośredni wysiew nasion do doniczek lub gruntu.

Dla uzyskania zwartego pokroju rośliny można przycinać każdej wiosny tuż ponad podłożem. Poza tym miodunki nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Z uwagi na plamiste liście miodunka jest cenioną rośliną ozdobną. Bardzo ładnie prezentuje się w nasadzeniach okrywowych z różami krzaczastymi. Może być uprawiana w małych grupach także na rabatach cienistych. Jest chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Niegdyś miodunka była nazywana płucnikiem lekarskim (od nazwy łacińskiej Pulmonaria, pulmones – płuca).