Budowie wzniesionej grządki podoła każdy średnio zaawansowany majsterkowicz. Opisywane tu skrzynie mają wielkość 100 x 100 cm, zbijamy je z desek grubości ok. 4 cm (muszą wytrzymać napór ziemi). Materiały dostępne są w każdym markecie budowlanym lub w składnicy drewna.

1. Skrzynie układamy na równej, utwardzonej (tu żwirem) powierzchni, w ok. 1-m odstępach (powstanie szachownica) i wypełniamy substratem będącym mieszanką ziemi ogrodowej, kompostu i piasku.

2. Podłoże podsypujemy do poziomu 4-5 cm poniżej krawędzi skrzyni i wyrównujemy. Podłoża nie może być za dużo, bo podczas podlewania będzie ono wypłukiwane.

3. Do nasadzenia wykorzystujemy zioła i jednoroczne rośliny kwitnące, np. rozmaryn, tymianek, cynie, dalie. Do jednej skrzyni zaleca się sadzić od 6 do 9 roślin. Zwracajmy uwagę na rozmieszczenie roślin o różnych wielkościach.

4. Rozstawiamy doniczki z roślinami i oceniamy gęstość nasadzenia. W razie potrzeby przestawiamy doniczki.

5. Sadzimy. Ziemię wokół roślin mocno dociskamy, a następnie obficie podlewamy.

 

Sposób na szybkie upiększenie posesji

Wzniesione grządki opisywane w tym artykule mają charakter sezonowy i mogą być zakładane nawet na gruntach nieurodzajnych i zdegradowanych (nawet na betonowej wylewce). Dlatego jest to założenie przeznaczone głównie dla roślin jednorocznych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by utrzymać takie grządki przez kilka sezonów. Wówczas jednak podłoże należy dodatkowo zasilać, najlepiej nawozem długo działającym, lub wręcz wymieniać, w zależności od tego, jakie rośliny uprawiamy.

 

4 pomysły na wzniesioną grządkę

1. W tle rosną niebieskie hyzopy i pomarańczowożółte aksamitki. Pośrodku nasadzenia dojrzewają lubczyk, kolendra i rozmaryn. Na brzegu grządki rośnie tymianek. Jego pędy przewieszają się ze skrzyni.

2. Bazę tego nasadzenia tworzą pomarańczowe cynie, czerwone dalie, niebieska lawenda i szałwia oraz zielonolistna werbena cytrynowa. Na pierwszym planie rośnie tymianek w parze z cząbrem.

3. W rolach głównych występują tu oregano, rozmaryn i czosnek wonny. Czerwień cynii pięknie kontrastuje ze stonowanymi zielonymi odcieniami werbeny cytrynowej, melisy lekarskiej i czyścicy.

4. Ciemna czerwień dalii i cynii oraz pomarańczowe odcienie kwiatów nasturcji to dominujące kolory tej aranżacji. Duet wspaniale kolorystycznie urozmaica szczaw gajowy o zielono-czerwonych liściach.