Więcej o roślinie poniżej:

Aksamitka Tagetes
kategoria:  jednoroczne
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  15-75 cm
mrozoodporność:  -
odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa, czerwona, brązowa, kremowa
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: czerwiec-październik
wysiew: wiosna, jesień
rozmnażanie: siew
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Naturalnymi siedliskami aksamitek są gorące i suche górskie zbocza Meksyku, Stanów Zjednoczonych, nawet Argentyny. Znanych jest około 50-60 gatunków tej niepozornej rośliny. W zależności od odmiany mogą one mierzyć od 20 do 90 cm. Kwiaty mają kolor od cytrynowożółtego do brązowoczerwonego. Są także odmiany dwubarwne. Aksamitka trafiła do Europy mniej więcej 400 lat temu i szybko stała się popularną rośliną ozdobną.

Nasiona aksamitki

Aksamitki są roślinami jednorocznymi i odznaczają się wyprostowanym, zwartym pokrojem. Mają proste, głęboko wycięte liście. Kwiaty mogą być proste lub pełne, zawsze wyrastają z wierzchołka pędu. Rosną szybko, zarastając cały obsadzony teren.

Aksamitki preferują średnio ciężką, przepuszczalną glebę o umiarkowanym stopniu żyzności. Rośliny rozwijają się najlepiej w miejscach słonecznych do półcienistych.

Od lutego do kwietnia aksamitki pędzi się w warunkach domowych, do gruntu wysadza się je w maju. Gdy nasiona wysiewamy wprost do gruntu (w maju), kwitnienie następuje zdecydowanie później.

Aksamitka jest rośliną niewymagającą, jej pielęgnacja nie powinna nikomu sprawić problemu. Trzeba wiedzieć, że rośliny są bardzo smakowitym kąskiem dla ślimaków, dlatego należy regularnie sprawdzać, czy uprawy nie są niszczone przez mięczaki. W okresie suszy rośliny powinno się regularnie nawadniać.

Aksamitka dobrze wypada w nasadzeniach obwódkowych.

Nie wszyscy przepadają za specyficznym zapachem aksamitek. Wiele nowych odmian to formy bezzapachowe.