Choć początek tegorocznego lata nie rozpieszczał nas piękną i słoneczną pogodą, to i tak w wielu ogrodach było bardzo gorąco. A to wszystko za sprawą płomienistych barw rabatowych roślin ozdobnych: czerwieni, pomarańczy i żółci we wszystkich możliwych odcieniach. Dzięki nim każde nasadzenie nabiera prawdziwie południowoeuropejskiego temperamentu.  

Wybór roślin przeznaczonych do nasadzeń kwitnących w szczytowym okresie lata jest olbrzymi. Prym wśród nich wiodą niezastąpione róże, ale także jednoroczne lobelie i aksamitki. Godne polecenia są słoneczniki, których niebotyczna wysokość jest dla większości jednorocznych roślin nie do osiągnięcia.

W palecie roślin ognistych nieodzowne są także okazy długo kwitnące, takie jak dalia, paciorecznik oraz krokosmia. Ta ostatnia ma bardzo sugestywne wybarwienie, w którym płomieniste kolory tańczą na wierzchołku pędu kwiatowego. Tym samym przywołują na myśl widok pochodni.

W zacienionych partiach ogrodu ogniste kolory tracą moc, niemniej wciąż pełnią pierwszoplanową rolę. Godne polecenia są tawułki odmian ‘Glut’ i ‘Rotlicht’. Na tle roślin ogniście kwitnących ciekawie prezentują się gatunki o kolorowo wybarwionych liściach, trzymających fason przez całe lato aż do nadejścia jesieni. Tu palmę pierwszeństwa przejmują drzewa, których liście płoną wszystkimi możliwymi odcieniami czerwieni i złota. Piękne wybarwienie mają np. klony.

Na rabatę w półcieniu nadają się m.in. trawa Imperata cylindrica oraz nowe odmiany żurawki w jasnych odcieniach pomarańczowego i czerwonego, jak na przykład ‘Creme Brulee’, ‘Caramel’, ‘Miracle’ i ‘Peach Flambe’. Wybarwienie tych odmian zmienia się od wiosny do jesieni.

W prawdziwie letni nastrój wprowadzają egzotyczne rośliny doniczkowe. Atrakcyjnymi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym czy czerwonym mogą się poszczycić lantany, bielunie, koralowe drzewo Erythrina i kuflik. Równie godnym uwagi kwitnieniem cechują się takie rośliny ozdobne, jak petunia, pelargonia i nemezja. Nie bez znaczenia dla odbioru aranżacji pozostają kolory małej ogrodowej architektury: barwy ławek, pergoli, nawierzchni chodnika. Pamiętajmy, że ciepłe kolory, m.in. odcienie czerwieni i żółci, optycznie przybliżają, chłodne zaś oddalają. 

Byliny ogniem kwitnące

- Liliowiec: ‘Barcelona’, ‘Burning Daylight’, ‘Crimson Pirate’, ‘Elijah’, ‘Hot Town’, ‘Invictus’

- Dzielżan: ‘Baudirektor Linne’, ‘Flammenrar’, ‘Feuersiegel’, ‘Waltraud’ ‘Wonadonga’

- Pysznogłówka: ‘Fireball’, ‘Jacob Cline’, ‘Squaw’

- Trytoma: ‘Express’, ‘Grandiflora’, ‘Royal Standard’

- Słoneczniczek: ‘Asahi’, ‘Mars’, ‘Venus’

- Gajlardia: ‘Burgunder’, ‘Kobold’

- Nachyłek: ‘Early Sunrise’, ‘Limerock Ruby’