Sucha leśna działka jest bardzo specyficznym miejscem do stworzenia ogrodu. Z jednej strony jesteśmy ograniczeni w doborze gatunków ubogą i suchą glebą, ale z drugiej strony mamy bardzo oryginalne stanowisko, częściowo zagospodarowane przez już rosnące drzewa. Dlatego wybierając rośliny do takiego miejsca, powinniśmy zwrócić dużą uwagę na zachowanie bardzo charakterystycznego klimatu lasu. W związku z tym w tego typu ogrodach należy unikać gatunków egzotycznych, o bardzo formalnym wyglądzie (kula, stożek) czy roślin formowanych, bo takie w lasach po prostu nie rosną.

Ponieważ na naszej działce są już drzewa – najczęściej będzie to sosna zwyczajna Pinus sylvestris, dlatego dosadzanie kolejnych nie jest zwykle konieczne. Jeżeli jednak chcemy wprowadzić jeszcze dodatkowe drzewa, możemy sięgnąć po inne gatunki sosen, jak np. świerk serbski Picea omorika, modrzewie Larix, brzozę brodawkowatą Betula pendula czy oliwnika wąskolistnego Eleagnus angustifolia o srebrzystym zabarwieniu liści.

Najważniejszym do wykonania fragmentem ogrodu będzie to, co w naturalnym lesie stanowi podszyt i runo leśne. Oczywiście, przy aranżacji możemy wybrać wiele atrakcyjniejszych gatunków od tych, które rosną w warunkach naturalnych. Wśród krzewów osiągających wysokość 2-3 m godny polecenia jest perukowiec podolski Cotinus coggygria ‘Royal Purple’, który stworzy silną purpurową plamę, lub jego złocista odmiana ‘Golden Spirit’. Podobny efekt uzyskamy po posadzeniu różnych barwnolistnych odmian berberysu ottawskiego Berberis ottawensis i berberysu Thunberga Berberis thunbergii oraz pęcherznicy kalinolistnej Physocarpus opulifolius.

 

Zakładanie ogrodu na wąskiej działce

 

Stopień wybarwienia liści (szczególnie odmian czerwonolistnych) będzie uzależniony od stopnia nasłonecznienia stanowiska. Z gatunków kwitnących w takich warunkach można wykorzystać liczne odmiany szczodrzeńców Cytisus o niezwykle kolorowych kwiatach, a także żółto kwitnące gatunki janowców Genista. Popularnym kwitnącym gatunkiem, dobrze tolerującym suszę, jest także lilak pospolity Syringa vulgaris. Z gatunków iglastych, osiągających 2-3 m wysokości, można polecić jałowca pospolitego Juniperus communis i niektóre krzaczaste sosny (najczęściej kosodrzewinę).

Ciekawie prezentują się na działce leśnej bylinowe gatunki traw. Do bardzo odpornych, ale ekspansywnych należy zaliczyć wydmuchrzycę piaskową Leymus arenarius o niebieskawych liściach, która stosowana jest nawet do umacniania wydm. Na słonecznych polankach można posadzić któryś z gatunków zimozielonych traw kępkowych, np. kostrzewę Gautiera Festuca gautieri o zielonym zabarwieniu liści lub kostrzewę popielatą Festuca glauca o niebieskim zabarwieniu liści.

Z traw osiągających większe rozmiary godny uwagi jest ekspansywny miskant cukrowy Miscanthus sacchariflorus, osiągający do 1,5 m wysokości. Z innych bylin w tego typu ogrodzie dobrze będą rosły macierzanki Thymus, rozchodniki Sedum, zawciąg nadmorski Armeria maritima czy jastrzębce Hieracium

Niezastąpioną krzewinką jest lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia, która charakteryzuje się ładnym kwitnieniem, zapachem, szaroniebieskim zabarwieniem liści i jest rośliną wabiącą owady. Pięknym dopełnieniem suchego ogrodu będą plamy wrzosów i wrzośców. Pierwsze zakwitną jesienią, a drugie najczęściej wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że rośliny wrzosowate mają płytki system korzeniowy i w okresach suszy muszą być podlewane. Dlatego jeżeli nie planujemy żadnego nawadniania, lepiej zrezygnujmy z tej grupy roślin.

Ciekawy efekt osiągniemy, podsadzając stare egzemplarze sosen pnączami. W warunkach ogrodu leśnego najlepiej sprawdzi się winobluszcz pięciolistkowy Parthenocissus quinquefolia, który ma małe wymagania uprawowe, piękne jesienne purpurowe zabarwienie liści i szybki wzrost, a jego odmiana murowa (var. murorum) ma wąsy zakończone przylgami, co znacznie ułatwia porastanie gładkich, pozbawionych gałęzi pni starych drzew. Z pnączy kwitnących warto znaleźć miejsce także dla długo (od lipca do października!) i obficie kwitnącego powojnika Clematis odmiany ‘Paul Farges’ .