Więcej o roślinie poniżej:

Berberys (Berberis)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,5 - 3 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, żółta, czerwona, fioletowa, brązowa

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: krzaczasty, kolumnowy, płożący

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: jesień

rozmnażanie: sadzonki półzdrewniałe lub zdrewniałe, siew

trwałość liści:  sezonowe, zimozielone

zastosowanie:  rabaty, skarpy, żywopłoty, roślinność okrywowa, tarasy, roślina jadalna, zieleń miejska

tempo wzrostu:   szybkie

Berberys to gęsto rosnący krzew, naturalnie występuje w lasach wschodniej Azji. Krzewy te, w zależności od gatunku, dzieli się na zrzucające liście i wiecznie zielone. Najpopularniejsze są odmiany o czerwonych liściach, zwłaszcza berberys Thunberga. Od maja na krzewach pojawiają się żółte kwiaty, a od września jagodopodobne owoce. 

Berberys, w zależności od gatunku, osiąga wysokość od 30 cm do 4 m. Berberys Thunberga zrzuca na zimę liście i ma lejkowatą formę wzrostu. Gatunki o rozłożystym pokroju, jak berberys gruczołowaty Berberis verruculosa i berberys Juliany Berberis julianae, są wiecznie zielone. 

Berberysy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Gatunki wiecznie zielone są z reguły nieco bardziej wrażliwe na mróz i najlepiej czują się w miejscach osłoniętych od wiatru, jasnych, ale nienasłonecznionych. Krzewy korzenią się płasko i przyjmują się w niemal każdym podłożu ogrodowym. Najbardziej odpowiada im podłoże przepuszczalne i świeże (do suchego). 

Najkorzystniejszą porą na sadzenie berberysów zrzucających liście jest koniec jesieni. Formy wiecznie zielone sadzi się wczesną jesienią lub wiosną.   

Odmiany wiecznie zielone powinno się jesienią obficie nawadniać i zaraz po kwitnieniu przycinać. Cięcie odmian zrzucających liście przeprowadzamy późną zimą. W trakcie cięcia odmładzającego krzewy przycinamy na wysokość od 30 do 50 cm. 

Berberys może być sadzony w formowanym żywopłocie lub uprawiany w nasadzeniach swobodnie rosnących. 

Pielęgnując krzewy, musimy uważać na ostre ciernie. Cięcie powinniśmy obowiązkowo wykonywać w rękawicach.