Autorem tekstu jest Grzegorz Falkowski

Najczęściej w rolę symbolu świąt Bożego Narodzenia wciela się świerk pospolity. Tymczasem warto wiedzieć, że oprócz dobrze nam znanych roślin iglastych jest szereg niezwykle oryginalnych, choć mniej popularnych gatunków. Wybierzmy się więc do centrum ogrodniczego lub szkółki, by wybrać zaskakującą alternatywę dla choinki w tradycyjnym znaczeniu. Nietypowe, często karłowe i wolno rosnące drzewka, uprawiane w doniczkach, możemy wykorzystać do dekoracji wnętrz, a po świętach posadzić w ogrodzie.

Do tego celu świetnie nadaje się świerk biały oferowany w licznych odmianach rosnących w formie atrakcyjnie wybarwionych stożków: ‘Conica’ i ‘Compacta’ (zielone), ‘Alberta Blue’ oraz ‘Sander’s Blue’ (niebieskie), ‘Daisy’s White‘ lub ‘Rainbow’s End’ (o kremowym i złocistym przyroście).

Rośliny te pozostają piękne nawet bez ubierania, bo po zakończeniu wzrostu igły okalające pączki na wierzchołkach pędów pozostają jaśniejsze, tworząc efekt subtelnych gwiazdek rozrzuconych na powierzchni krzewu. Podobny efekt, ale znacznie wyraźniejszy, z większymi, srebrzystymi gwiazdkami na zielonym tle, możemy zaobserwować u świerka serbskiego ‘Kamenz’.

Równie ciekawa odmiana ‘Nana’ zachwyca wyjątkowo regularnym ułożeniem gałązek oraz dwoistą barwą. Zwolennikom choinek o barwie soczystej zieleni może przypaść do gustu świerk pospolity ‘Will’s Zwerg‘. Cechą wspólną wymienionych świerków stosunku do świerka pospolitego, oraz ciekawy kolor igieł – od szarozielonego, przez srebrzysty, po niebieski.

Najbardziej intensywną barwę igieł mają odmiany rozmnażane przeszczepienie. ‘Edith’ to regularny stożek o przyćmiewająco niebieskich, niemal błękitnych igłach. ‘Fat Albert’ jest nieco szerszy i bardziej kompaktowy. ‘Iseli Fastigiate’ to zabierający w ogrodzie niewiele miejsca srebrzysty słup. ‘Maigold’ ma mniej regularny pokrój, ale wiosną daje fantastyczne złociste przyrosty. Jesienią jego igły, podobnie jak u odmiany ‘Jan Byczkowski’, wydają się lekko przyprószone złotem.

Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka sosnowa

Ciągle niedocenianą grupą drzew są sosny. Sosna bośniacka ‘Compact Gem’ to jedna z najpiękniejszych. Wolno rośnie i doskonale pełni rolę ogrodowej choinki. Krótkie pędy, gęsto okolone wyraziście zielonymi igłami, zwarty pokrój, do tego czarne szyszki – wystarczy tylko zawiesić światełka i... choinka gotowa. Podobny charakter wzrostu ma sosna czarna ‘Nana’.

Ogrodowym rarytasem są odmiany o dwubarwnych lub żółtych igłach. Sosna wydmowa ‘Chief Joseph’ przez cały sezon wegetacyjny nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale jesienią ulega niesamowitej przemianie i przybiera złociste zabarwienie. Sosna górska ‘Chameleon’ ma zabarwione jedynie końce igieł, ale za to trwale. Najbardziej niezwykła jest jednak sosna wejmutka ‘Louie’. Gdy widzimy ją pierwszy raz, trudno oprzeć się wrażeniu, że… nie jest prawdziwa, choć w tym przypadku jest to komplement.