Nawóz ekologiczny to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszyło się coraz większym zainteresowanie. Wracamy do tego, co niegdyś było codziennością, ale w trakcie przygotowań warto porównać nowe pomysły z klasycznymi sposobami nawożenia.

Ścinki trawy

Jeśli masz trawnik organiczny, zbierz ścinki trawy do wykorzystania w ogrodzie. To świetna ściółka blokująca chwasty, a także jest bogata w azot, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla większości roślin. Resztki z kosiarki, które nie zawierają pyłków traw oraz chwastów możesz rozprowadzić pod krzewami czy drzewami, aby mogły lepiej magazynować wodę w systemach korzeniowych podczas suszy.

Resztki organiczne

Wykorzystaj odpady kuchenne i ogrodowe, przygotowując własny kompost. Kompost uwalnia składniki odżywcze powoli, co oznacza, że ​​dobrze skompostowany materiał na rabaty ogrodowe może trwać rok lub dwa bez konieczności ponownego nawożenia. Kompost pomaga również glebie w zatrzymywaniu wilgoci, która jest niezbędna do rozwoju ogrodów warzywnych podczas upalnego i suchego lata. Tak jak w przypadku ścinków trawy, doskonale zabezpiecza system korzeniowy rośliny. dodatkowo doskonałym materiałem na kompost będą rozdrobnione warzywa i owoce z wyciskarki, które szybciej będą się rozkładać niż inny materiał organiczny.

Obornik

Obornik pochodzi z różnych źródeł - kurzy, koński, krowi czy też kozi. Każdy rodzaj obornika jest bogaty w azot i inne składniki odżywcze, ale musisz go używać ostrożnie. Surowy nawóz jest silnie kwaśny i może w rzeczywistości zawierać więcej składników odżywczych niż potrzebują rośliny, więc zbyt duża ich ilość może spowodować zbyt silne działanie i powodować porażenia roślin kwasami . Najlepiej używać kompostowanego obornika. Ponieważ jest mniej bogata w składniki odżywcze i kwaśna, możesz użyć jej więcej, aby poprawić retencję wody w glebie bez narażania roślin. Nie będziesz musiał długo czekać - obornik szybko zamienia się w idealną bezwonną substancję dla gleby.

Liście

Zamiast zbierać jesienne liście i układać je do plastikowego worka, należy użyć ich jako doskonały materiał ogrodowy. Liście są bogate w mikroelementy, przyciągają dżdżownice, zatrzymują wilgoć i pomagają użyźnić ciężkie i nieprzepuszczalne gleby. Możesz używać liści na dwa sposoby: albo wrzucić je do ziemi (lub zmieszać pokruszone liście z ziemią doniczkową), albo użyć ich jako ściółki do nawożenia roślin.

Kawa

Fusy z kawy mają wiele zastosowań, ale jednym z najlepszych jest jako nawóz. Wiele roślin, takich jak jagody, rododendrony, róże i pomidory, najlepiej rozwija się w kwaśnej glebie. Poddaj recyklingowi fusy z kawy, aby zakwasić glebę. Można to zrobić na kilka sposobów - można usypać resztki fusów na powierzchnię ziemi, albo zaparzyć płynną kawę, którą wyleje się na ogród. Zanurz do sześciu filiżanek fusów z kawy na tydzień, aby przygotować kawę ogrodową, a następnie użyj jej do podlewania roślin uwielbiających kwasowe podłoże.

Skorupki jajek

Jeśli kiedykolwiek używałeś wapna w swoim ogrodzie, to wiesz, że przynosi to wiele korzyści - przede wszystkim pomaga obniżyć kwasowość gleby w przypadku roślin, które nie lubią kwasu, a także dostarcza roślinom dużo wapnia, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Samo wapno jest całkowicie naturalnym nawozem, który można kupić w centrum ogrodniczym, ale jeśli wolisz zaoszczędzić trochę pieniędzy, istnieje tańszy sposób na uzyskanie takich samych korzyści. Po prostu wyparz dokładnie skorupki jajek, zachowaj je i zmiażdż w moździerzu do użytku w ogrodzie. Okazuje się, że skorupki jaj zawierają aż 93% węglanu wapnia.

Skórki banana

Jemy banany ze względu na ich potas, a róże też uwielbiają potas. Po prostu zakop skórki w otworze obok krzewu róży, aby mogły naturalnie kompostować. Gdy róża rośnie, zakop skórki w górnej warstwie gleby. Oba te podejścia dostarczą potasu potrzebnego do prawidłowego wzrostu rośliny. Są także doskonałe w przypadku nawożenia podłoża pomidorów czy też ogórków. Możesz wykorzystać tym samym "ukiszone skórki banana", które doskonale sprawdzają się jako nawóz.