Luty to odpowiedni czas, żeby pomyśleć o sadzeniu pierwszych cebulek. Zaczynamy piękną przygodę z nowym rokiem z roślinami. Sprawdźcie, jakie cebulki roślin na pewno wzbogacą Wasz ogród.

Agapant

Agapant to roślina, który dobrze czuje się na miejscach słonecznych i jednocześnie osłoniętych. Półcień też nie stanowi problemu w rośnięciu. Jeżeli chcemy zapobiec gniciu korzeni, na dnie doniczki warto usypać drenaż z keramzytu lub żwirku. Wystarczy około 10 cm. Pozostałą część doniczki uzupełniamy ziemią do roślin doniczkowych.

Liatra

Liatra kłosowa Liatris spicata pochodzi z Ameryki Płn., gdzie rośnie na wilgotnych łąkach. Jest to bylina, której część podziemną stanowi kłącze złożone z wielu bulw. Rośliny osiągają wysokość 60-120 cm i mają wąskie liście odziomkowe oraz znacznie krótsze i węższe liście łodygowe, gęsto osadzone w dolnej części sztywnego i nierozgałęzionego pędu. Ponieważ liatra należy do rodziny astrowatychAsteraceae, jej kwiatostanem jest koszyczek, ale roślina ta tworzy ich aż kilkadziesiąt zebranych w zwarte, walcowate kłosy, długości 15-20 cm.

Eukomis

Rośliny te lubią półcieniste, przepuszczalne, ale wilgotne stanowiska, bo nawet na niewielki niedobór wody reagują więdnięciem liści. Cebule sadzimy pod koniec kwietnia, zależnie od ich wielkości na głębokość 10-15 cm. Jesienią musimy je wykopać i przenieść do chłodnego pomieszczenia (5-8°C).

Eukomisy tworzą nieliczne cebulki przybyszowe, ale możemy je również z powodzeniem rozmnożyć z sadzonek liściowych, zwłaszcza w przypadku odmian hybrydowych. Nasiona gatunku możemy wysiać, ale musimy mieć na uwadze, że uzyskane w ten sposób rośliny zakwitną, niestety, dopiero po kilku latach.

Lilia

Cebulki mają wielkość od 3 do 10 cm. Wyrastają z nich liczne połyskujące liście. Lilie mogą rosnąć na jednym stanowisku latami, wówczas stopniowo rozwijają coraz obfitsze kwiatostany składające się z gron liczących do 30 kwiatów (niekiedy więcej). Wysokie odmiany mogą osiągnąć 200 cm, najniższe dorastają zaledwie do 30 cm.

Galtonia

Galtonia to mało wymagająca roślina, która dobrze rozwija się w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Jeżeli kwiatostany przekwitną, należy je usunąć - nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Najczęstszym sposobem jej rozmnożenia jest wysiew wcześniej zebranych nasion. Wytwarza je w sporych ilościach, dlatego nie jest to problemem. Wysiew należy zrobić w lutym, w donicach lub skrzyniach. Najlepiej w pomieszczeniu, gdzie temperatura 19-20 stopni Celsjusza jest osiągalna. Kwitnienie rozpoczyna się w drugim roku uprawy. Tak wysianą roślinę należy w okolicach maja-czerwca przestawić na stałe miejsce do gruntu.