Spis treści:

  1. Siew nasion
  2. Nasadzenia wiosenne
  3. Nawożenie

Siew nasion

Jednym z często używanych narzędzi przy wysiewie ręcznym są tzw. znaczniki, którymi wyznacza się równe grządki dla sianych warzyw. Zagłębienia wykonane znacznikami mogą mieć do kilku centymetrów głębokości, co pozwoli odpowiednio umieścić materiał siewny w glebie. Nasiona można wysiewać do nich rzędowo, zachowując niewielkie odstępy, lub punktowo, umieszczając je w takiej odległości, by wyeliminować zabieg przerywki. Pewną modyfikacją siewu punktowego jest siew gniazdowy, gdzie wysiewa się po 2-3 nasiona w jednym punkcie z zachowaniem odpowiedniej rozstawy, zaś po wschodach pozostawia się jedną, najsilniejszą roślinę w gnieździe.

Siew gniazdowy może być stosowany dla fasoli, grochu, ogórków i pomidorów, które również można próbować uprawiać z siewu. Jeśli zamiast równych grządek wolimy artystyczny nieład, możemy posłużyć się metodą siewu rzutowego, gdzie ważne jest stosunkowo równomierne wysianie nasion.

Przy tej metodzie niezbędna w późniejszym okresie wzrostu roślin będzie przerywka, by rosnące zbyt blisko siebie warzywa nie konkurowały ze sobą o światło i składniki pokarmowe. Zbędne siewki można też przepikować w inne miejsce, jeśli uda nam się je pozyskać bez zbytniego uszkodzenia systemu korzeniowego.

Jeśli jednak nie mamy zbyt dużego doświadczenia z wysiewem, można wykorzystać nasiona umieszczone na specjalnej papierowej taśmie. Można też samodzielnie umieścić nasiona na cienkiej, wilgotnej bibule, by się do niej przylepiły, i po wyschnięciu umieścić na grządce, zasypując warstwą gleby dostosowaną do wielkości nasion. 

Niezależnie od wybranej metody siewu gleba pod zasiew powinna być starannie uprawiona, o dobrej wilgotności. Jeśli jest zbyt sucha, po wysiewie podlewamy grządki, uważając, by nie wypłukać nasion zbyt silnym strumieniem wody.

Archiwum prywatne

Podczas prac przy wysiewie nasion i pikowaniu używaliśmy Pikownik Solid marki Fiskars, który służy do tworzenia otworów w ziemi, wysiewania nasion, sadzenia cebulek i delikatnych roślin na odpowiedniej głębokości. Na narzędziu znajduje się dodatkowo podziałka do 150 mm. Jej wygodnie uformowany uchwyt w kształcie liter „L” zapewnia duży komfort podczas prac ogrodowych. Sprawia, że ręka nie musi wyginać się oraz nadgarstek jest znacznie odciążony. Wykonany został z wytrzymałego tworzywa FiberComp odpornego na warunki atmosferyczne.

Archiwum prywatne

Nasadzenia wiosenne

Mając tunel foliowy lub szklarnię, można wcześniej zacząć uprawę i nasadzenia roślin warzywnych o średnich i wysokich wymaganiach termicznych. W kwietniu, a nawet w marcu, można w nich sadzić np. sałatę czy kalarepę. Warzywa te dobrze znoszą pikowanie, dlatego początkowo mogą być wysiewane do skrzynek, a z nich pikowane do doniczek lub wielodoniczek, w których pozostaną do wytworzenia kilku liści właściwych.

Przy sadzeniu rozsady pamiętajmy o odpowiedniej głębokości sadzenia. Zbyt głęboko posadzona kalarepa nie wytworzy dużego zgrubienia, zaś sałata będzie bardziej narażona na wystąpienie szarej pleśni. Brukiew też powinna być sadzona na taką głębokość, na jakiej rosła rozsada.

Jeśli wykorzystujemy rozsadę wyprodukowaną z użyciem substratu torfowego, pamiętajmy, by bryła korzeniowa nie wystawała ponad poziom gleby. Posadzona zbyt płytko rozsada łatwo będzie przesychała w obrębie bryły korzeniowej, co może zwiększyć ilość wypadów.

Archiwum prywatne

Sadzarka Solid marki Fiskars doskonale sprawdziła się przy nasadzeniach cebul, ale także drobnych ziół, takich jak mięta czekoladowa. Jest idealna do szybkiego i dokładnego sadzenia cebul i sadzonek. Stożkowy koniec roboczy jest wyposażony w "zęby" do szybkiego i wydajnego kopania otworu w ziemi ruchem okrężnym. Pozwala to na precyzyjny wybór miejsca otworu oraz umiejscowienie rośliny. Sadzarka posiada z boku oznaczoną skalę do dokładnych odczytów głębokości. Po naciśnięciu pomarańczowej dźwigni w uchwycie siewnik lekko się uchyli, a ziemia zostanie z niego uwolniona w celu przysypania cebuli ziemią. To sprawdzony przez nas sposób, który zapewnił na szybsze i łatwiejsze nasadzenia w kilku miejscach. Jest wytrzymała i niezwykle lekka. Poręczna, a do tego świetnie pomyślana konstrukcja ułatwia większą ilość nasadzeń.

Archiwum prywatne

Nawożenie

Rośliny ogrodowe muszą mieć odpowiednio dostosowane podłoże do preferencji i wymagań. Najczęściej podczas wyboru kwiatów kierujemy się nierzadko tylko ich wyglądem oraz przeznaczeniem do ogrodu. Zapominając o dostosowaniu gleby, zapewniamy im tylko nasłonecznienie czy regulację intensywności podlewania. Gleba to złożona struktura, która podlega zmianom oraz możliwości regeneracji. Ubytek minerałów oraz składników pokarmowych w niej zawartych należy odpowiednio uzupełniać, aby mogła zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój zasadzonych w niej roślin. Nieprawidłowe nawożenie może skutkować trwałymi i nieodwracalnymi ubytkami.

Podczas wiosennych prac ogrodowych przygotowywaliśmy miejsca pod nawożenie roślin z użyciem Siewnika marki Fiskars. Doskonale poradził sobie w przypadku nawożenia wapnem, ochraniającym krzewy czarnej porzeczki czy innych krzewów owocowych. Równomierne rozprowadzenie pozwoliło na szybszą pracę. W zależności od grubości nawozu oraz jego ilości, można z łatwością regulować jego dystrybucję. Za pomocą pokrętła zmieniamy wielkość otworów, aby dopasować "grubość oczek".

Kolejnym nawozem użytym do wiosennej pielęgnacji roślin była uprzednio parzona kawa ziarnista, którą posypałam zwłaszcza podłoże pod aronię, hortensje oraz borówkę amerykańską. Wymagają one odpowiedniego zakwaszenia gleby, a kawa idealnie się do tego nadaje. To naturalne ekonawóz, który powinien się znaleźć u każdego ogrodnika!

Siewnik marki Fiskars jest idealny do precyzyjnego rozsiewania piasku, soli, nawozów itp. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulacje dozowania w zależności od zastosowanego granulatu. Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech różnych ustawień średnicy otworu do wysiewania środków (sypkich, grubo- i drobnoziarnistych). Dodatkowo system łatwego blokowania pozwala na szybkie uzupełnienie używanego materiału.

Cechy charakterystyczne Siewnika Fiskars:

Waga - 280g
Długość - 131mm
Wysokość -300mm
Szerokość - 165mm

Archiwum prywatne