Spis treści:

  1. Jak i dlaczego należy nawozić trawnik?
  2. Jaki wybrać nawóz do trawnika?
  3. Nawozy do zadań specjalnych

Jak i dlaczego należy nawozić trawnik?

Nawozy organiczne, oprócz składników pokarmowych, dostarczają bardzo cenną dla gleby substancję organiczną, która później przekształca się w próchnicę, zwłaszcza na trawnikach założonych na glebach piaszczystych, które są ubogie w humus. Przyczyniają się one też do poprawienia właściwości fizycznych gleby. Najbardziej cennym i łatwym do otrzymania jest kompost. Powinien być on dojrzały i wolny od nasion chwastów. Rozsypuje się go równą warstwą grubości 0,5-1 cm wiosną lub o innej porze na wygrabiony wcześniej trawnik. Kompost dobrze jest przesiać przed zastosowaniem przez rafę o oczkach wielkości 1 cm, co ułatwi rozsiewanie i równomierny jego rozkład.

Niezdrowe trawniki powinno się nawozić po wiosennym wygrabieniu trawy, przed pierwszym koszeniem. Ważne, aby trawnik był suchy. Na mokrej murawie nawozy mineralne przylepiają się do liści, powodując ich poparzenie. Trawnik może być nawożony nawozem wieloskładnikowym, lub nawozami o spowolnionym działaniu. Trawniki intensywnie koszone i użytkowane wymagają bardzo starannego i częstego nawożenia.

Przez cały okres wegetacji trawa pobiera z gleby niezbędne do życia makro- i mikroelementy. Zaleca się stosować 2-4 kg nawozu wieloskładnikowego na 100 m², a przy intensywnym koszeniu do 8 kg. Najlepiej podzielić dawkę nawozu na trzy części. Pierwszą dawkę rozsypuje się wiosną, drugą latem (w czerwcu), a ostatnią na początku sierpnia.

Jaki nawóz wybrać do trawnika?

Nawożąc trawnik nawozami azotowymi, pamiętajmy, że ostatnią dawkę nawozu stosuje się we wrześniu w ilości nie większej niż 1-2 kg na 100 m². Późniejsze stosowanie nawozów azotowych powoduje bujniejszy wzrost i przedłużenie wegetacji, co w konsekwencji sprzyja jesienią i zimą porażeniu traw przez choroby i szkodniki i może przyczynić się do złego zimowania trawnika. Na rynku dostępne są nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone wyłącznie do stosowania na trawnikach, które powinny być aplikowane 4-5 razy w sezonie.

Wygodniejsze jest stosowanie nawozów długo działających, które stosuje się raz w sezonie. Możliwe jest również wykonanie pierwszego pozimowego nawożenia trawnika nawozem wieloskładnikowym, w dawce 2 kg na 100 m², a później co 4 tygodnie saletrą amonową w ilości 1-2 kg na 100 m². Po nawożeniu trawnik należy obficie podlać.

Nawozy sypkie powinno się rozsypywać za pomocą specjalnych siewników, ponieważ gwarantują nam one równomiernie oraz dokładne obsianie trawnika bez pozostawiania pustych miejsc. Wysiewając nawozy ręcznie, dzielimy dawkę nawozu na dwie równe części, a następnie wysiewamy je kolejno w dwóch krzyżujących się kierunkach.

Jak działa Substral "100 dni" Trawnik?

Szukając odpowiedniego nawozu długo działającego musimy zwrócić uwagę na ważną kwestię - wielkość granulatu, który rozsypiemy po powierzchni trawnika. To kluczowe ze względu na przedostanie się nawozu do podłoża i ograniczenie ryzyka pozostania na źdźbłach trawy i zmarnowania produktu.

Substral "100 dni" Trawnik to długo działający minigranulat, który jest znacznie bardziej wydajny niż zwykły granulat. Te drobne kuleczki są równomierne i niewielkie, dzięki czemu mamy pewność, że szybciej rozpuszczają się w glebie i dostarczają trawie pożywienia - nie pozostają na źdźbłach.

Dodatkowo jest przyjazny dla dzieci i zwierząt - dzięki przenikaniu do podłoża, nie pozostając na trawie nasza pociecha ani pupil nie spożyje granulatu. Podkreślając wchłanialność i odżywianie gleby zapewnia równomierne nawożenie na całej powierzchni. Nie ma ryzyka, że kosiarka wciągnie nawóz - minigranulki wpadają głębiej, przy powierzchni podłoża.

Substral minigranulat

Nawozy do zadań specjalnych

Jeśli na trawniku pojawiają się dodatkowe problemy, warto zastosować nawóz, który usuwa przyczynę oraz pielęgnuje trawę dogłębnie:

  • występujący w partiach trawy mech jest uciążliwy do usunięcia - należy jak najszybciej zastosować preparat z dodatkiem żelaza. Substral Trawnik z mchem użyty w kwietniu, najlepiej przy temperaturze 15 stopni Celsjusza dodatkowo zahamuje pojawienie się zarodków mchu. Chcąc zapobiec nawrotom mchu, należy zadbać o drenaż podłoża - nie może być zbyt wilgotno. Specjalne buty z kolcami poprawią przepuszczalność gleby.
  • chcąc wzmocnić trawnik i zapewnić odpowiednią gęstość warto wykorzystać nawóz startowy, który wspomoże wzrost trawy przy zakładaniu trawnika, a także wspomoże regenerację później. Substral "100 dni" Regenerator to minigranulat, który jest wydajny i długo działający. Przy sianiu nasion trawy idealnie sprawdzi się także Substral "100 dni" do siewu, który przyspiesza wzrost i ułatwia ukorzenianie nasion.