Jak prawidłowo nawozić trawnik? Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chcesz, aby twój trawnik był w nienagannej kondycji i cieszył oko przez cały sezon, zacznij go prawidłowo pielęgnować oraz nawozić. Pamiętaj, że to właśnie nawozy dostarczają składników odżywczych, dzięki którym trawa lepiej się ukorzenia, jest gęstsza i pięknie wybarwiona.

Osiągnij mistrzowski trawnik, który będzie ozdobą ogrodu

Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym zielonym dywanie zdrowej trawy, na której mógłby spędzać czas z rodziną. To właśnie trawnik jest tłem dla innych roślin i wizytową pięknego ogrodu. Od czego więc zacząć pielęgnację trawy? Już wczesną wiosną powinno się nawozić trawnik produktami bogatymi w azot, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin, w tym traw. Odżywia je i zapewnia soczyście zielony kolor bez zbędnego wysiłku. Dodatkowo trawnik jest wtedy bardziej odporny. Natomiast znaczny brak azotu powoduje żółknięcie trawy i zastopowanie jej dalszego wzrostu.

Poznaj sprawdzony i doceniony przez użytkowników produkt, który jest bogaty w azot i inne ważne składniki odżywcze. Błyskawicznie przenika do podłoża zaraz po aplikacji i podlaniu trawnika. Skutecznie wzmacnia darń oraz poprawia krzewienie trawy. Nawóz Mistrzowski Trawnik w mikrogranulach to produkt, który rozsypujemy równomiernie na powierzchni trawnika, najlepiej po skoszeniu trawy, aby wniknął tuż przy podłożu. Po wykonaniu tej czynności podlewamy trawnik, jeżeli w danym dniu nie jest przewidywany deszcz.

Poniżej kilka wskazówek jak najlepiej zadbać o trawnik wiosną i latem.

Nawożenie wiosną - krok po kroku:

  1. Jeżeli są to pierwsze wiosenne prace związane z pielęgnacją i odżywieniem trawnika, istotne jest, aby za pomocą ostrych grabi lub wertykulatora wygrabić filc, czyli obumarłe źdźbła trawy. Mamy wtedy pewność, że powietrze ma dostęp do korzeni.

  2. W przypadku, gdy warstwa obumarłych źdźbeł trawy jest zbyt gruba, warto użyć wertykulatora spalinowego, który usunie filc oraz natnie korzenie - w ten sposób zwiększy się absorpcja składników odżywczych.

  3. Przystępując do aplikacji nawozu, należy pamiętać, by wykonywać zabieg w suchy i ciepły dzień. Trawnik powinien być uprzednio skoszony, aby mikrogranule nawozu mogły łatwiej wniknąć wgłąb podłoża, nie zostając na źdźbłach trawy.

  4. Nawóz należy równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni trawnika. Po aplikacji trawę podlewamy obficie wodą.

źródło: ShutterStock

Nawożenie trawnika latem:

  1. Nawożenie trawnika latem jest niezwykle istotne ze względu na zachowanie soczyście wybarwionej trawy. Warto je wykonywać regularnie co 3 tygodnie aż do sierpnia.
  2. Składniki odżywcze z nawozu aplikowanego wiosną zostały już wykorzystane przez rośliny, dlatego bardzo ważne jest, aby dostarczyć im kolejną porcję nawozu bogatego m.in w potas. To pierwiastek odpowiedzialny za prawidłowe ukorzenienie się trawy oraz odporność na niską wilgotność. To istotne ze względu na coraz częściej pojawiające się susze.
  3. Podobnie jak w przypadku nawożenia wiosennego, aplikujemy nawóz podczas suchego i ciepłego dnia.
  4. Za pomocą siewnika zasilamy trawnik nawozem w linii poziomej i pionowej, aby dokładnie pokryć powierzchnię trawnika.
  5. Końcowym krokiem jest obfite podlanie trawnika, które zapewni wchłanianie się składników odżywczych do podłoża.

Skuteczny nawóz w postaci mikrogranul

Marka Florovit dostarcza odpowiednio dostosowanych preparatów do pielęgnacji roślin i trawników. Innowacyjne rozwiązania dają gwarancję odpowiednich efektów i nie szkodzą przy tym środowisku naturalnemu. Nawóz Florovit Mistrzowski Trawnik skutecznie wspiera wzrost trawy, a dzięki postaci mikrogranul szybko rozpada się pod wpływem wody, co powoduje łatwiejsze i skuteczne odżywienie. Mistrzowski Trawnik to przede wszystkim sprawdzona formuła skutecznych składników i szybkie działanie, którego efektem jest kompleksowe odżywienie trawy. Aby osiągnąć gęsty i zielony trawnik, warto postawić na prawidłowe nawożenie nawozem w mikrogranulach - to w nich tkwi sekret krzewienia, gęstej darni i soczystej zieleni trawnika.

źródło: Inco

Postaw na sprawdzony produkt Florovit

Podczas pielęgnacji trawnika warto zaufać rzetelnym i wiarygodnym produktom, które ułatwią pracę w ogrodzie. Marka Florovit to nawozy numer 1 w Polsce, którym zaufało już wielu pasjonatów ogrodu. Wybierając markę, która została wielokrotnie nagrodzona przez klientów m.in. medalami Złoty Laur Konsumenta 2020 i Konsumencki Lider Jakości 2019, możesz mieć pewność że twoje rośliny otrzymują wszystko, co najlepsze. Dzięki działaniu Mistrzowskiego Trawnika każdego dnia będziesz cieszyć się soczystą, zieloną barwą zdrowej trawy.