Spis treści:

  1. Kiedy nawozić?
  2. Czym nawozić?
  3. Jak działa nawóz Osmocote?
  4. Nawozy – porównanie opłacalności (tabela)

Dostarczając roślinom pokarm w odpowiedniej ilości oraz czasie mamy pewność, że ich wzrost i rozwój będzie prawidłowy. Stosując się do wymogów każdej z nich możemy zagwarantować lepsze warunki oraz dostosowanie podłoża.

Kiedy nawozić?

Intensywność oraz okres, w którym należy nawozić roślinę, jest uzależniony od okresu wegetacyjnego roślin oraz wspomnianych wcześniej wymagań. Nawozy organiczne mogą być stosowane nawet kilka razy w sezonie.

Należy pamiętać, że zbyt częste nawożenie mineralne oraz źle dobrane dawki nawozu, niezgodne z opisem na opakowaniu mogą prowadzić do zasolenia gleby. W ten sposób pogarszamy stan fizyczny gleby, co uniemożliwia roślinom prawidłowy rozwój i pobieranie składników odżywczych. W przypadku gdy pojawia się nadmiar konkretnego pierwiastka w glebie, zaburzamy prawidłowość pobierania innych.

Wybierając nawozy, możemy podzielić je na wiosenne oraz jesienne. Te pierwsze zawierają dużą zawartość azotu, co powoduje, ze najlepiej stosować je tylko do lipca. Następnie zmieńmy na te ze zwiększoną dawką fosforu i potasu, które mogą być stosowane już od sierpnia. Jeżeli zależy nam na bardziej kompleksowym działaniu, należy przemyśleć wybór nawozów całosezonowych, które mają zbilansowany skład oraz stopniowo uwalniają składniki odżywcze przez dłuższy okres. To uchroni nas w momencie, gdy zapomnimy zmienić sposób nawożenia z wiosennego na jesienny. Nawóz długodziałający daje gwarancję równomiernego uzupełniania gleby w pierwiastki oraz działa ochronnie na korzenie roślin.

Osmocote duże

Czym nawozić?

Najlepszym sposobem na długofalowe nawożenie roślin będzie wybór nawozu całosezonowego. Tego przykładem jest Substral Osmocote – to extra długo działające nawozy, które w zależności od przeznaczenia stosuje się do:

  • do nawożenia wszelkich roślin i kwiatów domowych, balkonowych (Burza Kwiatów, Dom i Balon, Róża, Rododendron)
  • do nawożenia trawników (Osmocote Trawnik)
  • do nawożenia iglaków, thuj, rododendronów, azali, borówki amerykańskiej i innych roślin kwaśnolubnych (Osmocote Iglak),
  • do nawożenia w wszystkich roślin ogrodowych: krzewów owocowych i ozdobnych, bylin, truskawek, drzew owocowych i ozdobnych (Osmocote Ogród).

Jest to produkt, który początkowo był wykorzystywany jedynie przez profesjonalistów w branży ogrodniczej – szkółki oraz plantacje. Jego niezawodność, skuteczność oraz wydajność (wystarczy zastosować raz) została doceniona na szeroką skalę. Dzięki temu trafił także do każdego odbiorcy, który prowadzi ogród hobbystycznie lub dopiero go zakłada.

Osmocote małe

Jak działa nawóz Osmocote?

To profesjonalny nawóz długo działający, który powoli i stopniowo uwalnia składniki do gleby. Roślina otrzymuje dzięki temu pokarm krok po kroku, etapami. To dodatkowa korzyść – nawóz nie marnuje się – gdy jest stopniowo wchłaniany przez glebę mamy pewność, że nie doprowadzimy do przenawożenia jak w przypadku innych granulatów.

Nawóz Osmocote składa się z granulek chronionych specjalną otoczką z naturalnej żywicy, wewnątrz której znajdują się składniki pokarmowe. Dzięki zastosowaniu tej techniki, rośliny codziennie otrzymują odpowiednią ich dawkę, dostosowaną do ich potrzeb. 7% produktu to otoczka, wewnątrz niej znajduje się 93% czystego nawozu w 100% rozpuszczalnego bez żadnych wypełniaczy.

Szybkość uwalniania się składników pokarmowych zależna jest od temperatury oraz wilgotności podłoża. Główna zasada – im większa wilgotność podłoża i temperatura gleby, tym rośliny potrzebują więcej składników odżywczych dostarczanych z nawozu.

Otoczka nawozu Osmocote rozpuszcza się po około roku, dlatego też nie pozostaje w glebie w postaci odpadu. Jest to długo działający nawóz – aż do 6 miesięcy. To sprawia, że przy jednorazowej aplikacji produktu do gleby, uzyskamy widoczne efekty przez cały sezon.

Osmocote duży

Osmocote mały

Nawozy – porównanie opłacalności (tabela)

Nawozy Osmocote są długo działające, przez co bardzo wydajne. Istotną kwestia jest jakość i wchłanianie składników pokarmowych. W porównaniu do innych granulatów, rośliny wykorzystują nawet do 85% składników pokarmowych z nawozu Osmocote. Ze zwykłych granulatów wykorzystują jedynie 25 % - reszta jest marnowana i przenika przez glebę. Inwestycja w produkt premium najwyższej jakości jest tańsza i wydajniejsza niż zakup zwykłego granulatu - droższy w jednorazowym zakupie Osmocote jest tak naprawdę tańszy w stosowaniu. Można to porównać w łatwy sposób w poniżej przedstawionej tabeli:

tabela opłacalności Osmocote