Spis treści:

  1. Skórka z bananów ekologicznych czy zwykłych?
  2. Nawóz ze skórki banana do orchidei
  3. Nawóz ze skórki banana pod pomidory

Skórka z bananów ekologicznych czy zwykłych?

Do wykonywania tego nawozu należy używać ekologicznych skórek bananów. Są one pozbawione toksycznych związków i środków ochrony roślin, które mogłyby negatywnie wpłynąć na roślinę oraz cały jej system korzeniowy powodując gnicie. Kompostowanie skórek bananów jest tak proste, jak wrzucenie resztek skórek do kompostu. Możesz je wrzucić w całości, ale pamiętaj, że kompostowanie w ten sposób może zająć więcej czasu. Możesz przyspieszyć proces kompostowania, krojąc skórki banana na mniejsze kawałki.

Wiele osób zastanawia się również, czy skórki od bananów można wykorzystać jako bezpośredni nawóz. Możesz użyć skórek bananów jako nawozu i nie zaszkodzi to twojej roślinie, najlepiej najpierw je zakompostować. Zakopywanie skórek bananów w ziemi pod rośliną może spowolnić proces rozkładania skórki i udostępnienia roślinom składników odżywczych. Proces ten wymaga powietrza, a zakopane skórki bananów rozkładają się znacznie wolniej niż te, które są umieszczone w odpowiednio utrzymanym stosie kompostu, który jest regularnie przewracany i napowietrzany.

Podczas siewu wybieraj te ekologiczne nasiona, które nie są zaprawiane pestycydami!

Nawóz ze skórki banana do orchidei

Skórki bananowe świetnie nadają się jako nawóz do orchidei, są bogatym źródłem fosforu, wapnia i potasu, a także szeregu innych minerałów, które pokochają Twoje rośliny. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z bananów, możesz zrobić nawóz bananowy lub tak zwaną „herbatę bananową”. Podobnie jak w przypadku kompostowania torebek herbaty, ten nawóz dostarczy niezbędnych składników mineralnych orchidei. W formie płynnej będzie łatwiej przyswajalny przez jej system korzeniowy, który bywa dość skomplikowany.

Aby zrobić ten nawóz, weź słoik i włóż około trzech pokrojonych w kawałki skórek banana. Odcięte końcówki przełóż do suchego kompostu domowego na balkonie lub tego w ogrodzie. Napełnij słoik ciepłą wodą i pozostaw na kilka dni. Odstaw słoik na zewnątrz, zakrywając go przykrywką, gdyż może mieć nieprzyjemną woń. Tak przygotowanym nawozem podlewaj storczyki 2 razy w ciągu miesiąca, a jeżeli ich stan wymaga bardziej intensywnej pielęgnacji - to raz w tygodniu.

Nawóz ze skórki banana pod pomidory

Wcześniej przygotowana "herbata bananowa" może być użyta także jako rozcieńczony nawóz pod pomidory. Przenieś płyn do butelki z rozpylaczem i spryskaj nim liście i łodygi pomidora. Możesz pokroić skórki, których użyłeś do zrobienia nawozu i zakopać je w glebie wokół roślin, aby uzyskać dodatkowy nawóz. Rozkładają się bardzo szybko, więc możesz regularnie dodawać dodatkowe skórki od banana, aby zachęcić roślinę do dodatkowego wzrostu i zwiększenia plonów pomidorów.

Alternatywnie możesz od samego początku używać skórki od banana jako prostego materiału nawozowego wkładanego wprost do gleby. Aby to zrobić, wykop rów głęboki na około 10 cm obok pomidora. Upewnij się, że jest wystarczająco długi, aby pomieścić skórki, a następnie włóż je i przykryj rów ziemią. Musisz dobrze podlewać ziemię, aby była wilgotna podczas pierwszego sadzenia skórki od banana. To ekologiczny sposób na prawidłowy wzrost i rozwój pomidorów na działce.