W Polsce spotykane są trzy gatunki borówek: borówka czernica, brusznica i amerykańska. Pierwsze dwie rosną dziko na stanowiskach naturalnych, ostatnia jest uprawiana wyłącznie w ogrodach i jest najpopularniejsza. Jeszcze niedawno na jagody jeździło się do lasu, dziś każdy może je uprawiać nawet w doniczce na balkonie.

W uprawie borówek najważniejsze jest podłoże, które powinno być kwaśne (pH musi wynosić 3,0-4,0). Gdy gleba nie jest wystarczająco kwaśna, krzewy praktycznie przestają rosnąć i owocować. Dobre warunki rozwoju stworzymy, mieszając podłoże z kompostem z sosnowej, świerkowej lub jodłowej kory, a następnie przykrywając podłoże wyściółką z rozdrobnionych gałęzi drzew iglastych. Tylko w takim środowisku będą mogły przetrwać grzyby mikoryzowe, z którymi krzewy żyją w symbiozie.

Borówka nie zapuszcza głęboko korzeni, dlatego stanowisko przygotowywane pod jej uprawę nie musi być głębokie. Dla borówek należy wybrać słoneczne stanowisko, by owoce mogły nabrać właściwego smaku i aromatu. Jeżeli te podstawowe warunki będą spełnione, krzewy przyjmą się bez większych problemów.

 

 

Z jednej rośliny można zebrać w ciągu sezonu od 6 do 10 kg owoców (zależnie od wielkości krzewu). Z kilku krzewów owoce można zbierać wiadrami (odmiany borówki amerykańskiej rodzą owoce średnicy nawet 2 cm!). Za sadzeniem kilku odmian przemawia również to, że krzewy zapylone krzyżowo rodzą większe owoce. W pielęgnacji borówek ważne jest cięcie. W pierwszych latach usuwamy jedynie pędy uszkodzone i suche. Później, w miarę postępującego starzenia się roślin, wycinamy pędy zasychające i nieowocujące.

 

Cięcie prześwietlające borówki

Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku wykonywania corocznego cięcia prześwietlającego, dzięki któremu owoców będzie po prostu więcej. Cięcie najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Spośród odmian polecanych do uprawy ogrodowej godne uwagi są ‘Nelson’, ‘Bluecrop’, ‘Spartan’, ‘Goldtraube’ (wszystkie opisane na poprzedniej stronie) oraz ‘Duke’ i ‘Toro’. ‘Duke’ ma owoce średniej wielkości i dojrzewa pod koniec lipca. ‘Toro’ ma duże owoce i też dojrzewa w lipcu.    

Borówka czernica rodzi najdorodniejsze jagody na pędach dwuletnich. Warto pamiętać o tym, że im dłuższe i starsze gałązki, tym mniejsze owoce oraz późniejsze dojrzewanie. Gatunek ten przycinamy co 3-4 lata tuż powyżej młodego pędu bocznego. Stare pędy wycinamy całkowicie – w ich miejsce wyprowadzamy nowe. Borówka brusznica nie wymaga cięcia. Niskie krzewy można uprawiać w każdym miejscu ogrodu, także w sąsiedztwie różaneczników i azalii.

 

Warto wiedzieć

Borówka amerykańska nazywana jest też wysoką (jej pędy dorastają do wysokości 250 cm) i, jak nietrudno odgadnąć, pochodzi z Ameryki Północnej. Tam wyhodowano prawie wszystkie odmiany uprawne. Co ciekawe, pod względem produkcji owoców Polska zajmuje trzecie miejsce w świecie, po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

Krok po kroku: zakładamy jagodnik

1. Stanowisko pod uprawę odmian ogrodowych korytkujemy, wybierając podłoże na głębokość od 30 do 40 cm i szerokość od 80 do 100 cm. Długość wykopu zależy od liczby krzewów (odległość sadzenia co najmniej 70 cm). Dołek zasypujemy ziemią dla różaneczników lub wrzosów do wysokości ok. 5 cm poniżej krawędzi wykopu.

2. Krzewy sadzimy na taką głębokość, by bryła korzeniowa wystawała ok. 5 cm ponad podłoże.

3. Na podłożu rozsypujemy rozdrobnioną wyściółkę korową (sosnową lub świerkową). Zagrabiamy ją tak, by w środkowej części powstał płaski wzgórek. Na koniec krzewy podlewamy obficie wodą deszczową. Jagodnik regularnie nawadniamy, po drugim roku można zacząć stosować wiosną nawóz dla różaneczników.