W przeciwieństwie do większości szałwii, szałwia powabna salvia viridis (syn. Salvia horminum) nie zdobi ogrodu swoimi kwiatami. Jej ozdobą są barwne podsadki, czyli barwne liście w kwiatostanie pełniące rolę powabni.

Mogą być białe, różowe lub fioletowe. Ich dodatkową dekoracją jest zielone unerwienie. Wśród podsadek ukryte są białe niepozorne kwiaty. Kwiatostany osiągają wysokość 60 centymetrów.

Pojawiają się przez całe lato. Gatunek ten pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie jest rośliną dwuletnią, jednak u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Nasiona można wysiewać wprost do gruntu pod koniec kwietnia – tak rozmnażane rośliny zakwitają w czerwcu.

Jeśli chcemy uzyskać rośliny kwitnące wcześniej, można wyprodukować rozsadę. Nasiona wysiewa się wtedy w marcu. Szałwia powabna najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, na glebach świeżych, wystarczająco wilgotnych.

Nadaje się do tworzenia grup ogrodowych, zarówno w ogrodach tradycyjnych, wiejskich, jak i nowoczesnych. Bardzo ładnie prezentuje się również w letnich bukietach.