Przy zakupie azalii zwróćmy uwagę, czy jest zdrowa i czy nie przeschła jej ziemia w doniczce. Wybierajmy te z gęsto ulistnionymi pędami i licznymi pąkami kwiatowymi, które gwarantują długie, nawet 4-tygodniowe kwitnienie.

W mieszkaniu musimy zapewnić azalii jasne i chłodne miejsce oraz wilgotne powietrze. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, a do podlewania używajmy miękkiej wody (bez wapnia), niezawierającej chloru, o temperaturze pokojowej. Nadmiar wody wylewamy z podstawki. Pamiętajmy o tym, że przegrzewana, przesuszana, zalewana i narażana na przeciągi roślina zrzuca liście i przestaje kwitnąć.

Martwe kwiaty regularnie usuwamy. Azalie przesadza się po kwitnieniu (starsze rośliny co 2-3 lata) do nieco większej doniczki wypełnionej specjalnym podłożem do azalii lub ziemią uniwersalną z dużym dodatkiem kwaśnego torfu. Najlepsze są płaskie, szerokie doniczki. Po kwitnieniu skracamy azaliom nadmiernie wydłużone pędy, żeby utrzymały ładny pokrój.

W okresie intensywnego wzrostu warto co pewien czas uszczknąć wierzchołki pędów, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły i potem obficiej kwitły. Od końca kwietnia, lub 4 tygodnie po przesadzeniu, do początku sierpnia rośliny dokarmiamy co trzy tygodnie słabym (0,1%) roztworem nawozów mineralnych (bez wapnia).

Najlepiej skorzystać ze specjalnego nawozu do azalii i różaneczników. Pod koniec maja wynosimy je do ogrodu i zagłębiamy doniczki w ziemi w miejscu wilgotnym, półcienistym, osłoniętym od wiatru. Przed nastaniem przymrozków wnosimy je do chłodnego i dobrze oświetlonego pomieszczenia.