Piękne i wytrzymałe – tak najkrócej można opisać stokrotki. I jest to strzał w dziesiątkę, bo właśnie kombinacja tych dwóch łacińskich słów tworzy botaniczną nazwę tej rośliny. Bellis znaczy piękna, perennis wytrzymała. Stokrotki pospolite kwitną od marca. Kilka spośród ok. 15 gatunków rozprzestrzenionych na półkuli północnej posłużyło jako materiał wyjściowy do wyhodowania odmian ogrodowych, równie wytrzymałych co pierwotne. Ich kwiatostany są jednak zdecydowanie okazalsze.

Stokrotki ogrodowe są sprzedawane jako dwuletnie i z biegiem czasu zmieniają kształt kwiatostanów od płaskiego do pomponowatego. Dostępne odmiany mają różny kolor. Są stokrotki o kwiatach ognistoczerwonych, różowych, białych. Są też odmiany o kwiatach dwubarwnych.  

Ogrodowe odmiany stokrotki pospolitej lubią żyzne podłoże. Są wrażliwe na przemarzanie, dlatego przed spodziewanym spadkiem temperatur, a może on wystąpić jeszcze w marcu, rośliny trzeba przykryć. Na rabacie lub też w doniczce stokrotki kwitną ok. 3 miesięcy, o ile na bieżąco usuwa się ich przekwitłe kwiatostany.

Kwitnienie zaczyna się wiosną, ale kwiaty rozwijają się praktycznie w ciągu całego okresu wegetacyjnego, niekiedy nawet podczas łagodnych zim. Stokrotka bardzo dobrze prezentuje się w nasadzeniach z narcyzami, fiołkami, a także tulipanami. Bardzo efektownie wyglądają stokrotki zebrane w duże grupy. Stokrotka pospolita jest wytrzymała na deptanie, dlatego może być wysiewana na trawniku, gdzie szybko się naturalizuje.

Kilka ciekawostek o stokrotce

- Kwiaty stokrotki bywają wykorzystywane w medycynie (napar z ziela obniża ciśnienie krwi oraz przeciwdziała miażdżycy).

- Stokrotka jest główną bohaterką jednej z najbardziej znanych piosenek harcerskich, nawet Hans Christian Andersen napisał o niej bajkę.

- Ten niepozorny kwiatek symbolizuje potęgę i witalność natury. Biel kwiatów oznacza czystość i niewinność, często dodaje się je do bukietów ślubnych.

- Kwiaty (w niedużej ilości) są oryginalnym jadalnym dodatkiem do wiosennych sałatek (mają ostry orzechowy smak).

- Gdy zapada zmrok lub gdy zaczyna padać deszcz, kwiaty samoistnie się zamykają.