W marcu rozkwitają nie tylko gatunki cebulowe, ale także wczesne byliny, jak np. jaskry, stokrotki, fiołki rogate i pierwiosnki. W ciągu kilku tygodni pokażą wspaniałą rewię najróżniejszych form i kolorów, które znakomicie można wykorzystać w wiosennych aranżacjach.

Bogata oferta roślin umożliwia nie tylko wybór ulubionych gatunków i odmian, ale także swobodną realizację najróżniejszych pomysłów kolorystycznych. Można tworzyć kompozycje utrzymane w mocnych odcieniach barw, jak i w tonach pastelowych. Jeżeli po zimowych miesiącach odczuwamy niedosyt kolorów, spróbujmy nasyconych, wielobarwnych zestawień. Jaskrawożółte żonkile, czerwone tulipany, pomarańczowe jaskry i niebieskie fiołki będą gwarancją wesołego, ożywczego nastroju otoczeniaJeżeli chcemy osiągnąć mocny, niepowtarzalny efekt świeżości w kompozycjach mieszanych, spróbujmy ograniczyć się do dwóch barw: niebieskiej i białej albo żółtej i białej.

Bardzo szybko dekoracyjne grupy skomponujemy za pomocą stokrotek i tulipanów. Rozkwitające rośliny umieszczamy w ozdobnych osłonkach i ustawiamy na ogrodowym stole bądź na parapecie balkonu.

Aby kwiatowe aranżacje ładnie wygladały i dłużej kwitły, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Donice i pojemniki, w których posadzimy kwiaty, muszą mieć otwory odpływowe i drenaż, aby bryła korzeniowa zbytnio nie nasiąkała wodą. Uprawiając rośliny w pojemnikach, trzeba również pamiętać o ich regularnym podlewaniu, ponieważ podłoże przesusza się tu szybciej niż na rabacie. Jeżeli chcemy uprawiać wiosenne rośliny także przez następny sezon, powinniśmy je regularnie zasilać nawozami dla roślin kwitnących.

Rośliny cebulowe kupione w kwiaciarni i wcześnie pędzone w ogrodnictwch nie są skazane na los gatunków jednorocznych, ponieważ mogą zakwitnąć w przyszłym roku. Tuż po przekwitnięciu cebule wyjmujemy z doniczek i przesadzamy na ogrodową rabatę. Dzięki temu mamy do dyspozycji pojemniki dla kolejnych roślin zdobiących balkon lub taras, a cebulom zapewnimy dobre warunki na gromadzenie zapasów na następny sezon. Liście roślin cebulowych obcinamy wówczas, gdy będą żółtobrązowe i zaczną zasychać. Cebule pozostawiamy na rabacie albo wykopujemy i magazynujemy w miejscu chłodnym i suchym aż do jesieni, gdy nadejdzie pora ich sadzenia.