Więcej o roślinie poniżej:

Szczypiorek (Allium schoenoprasum)

kategoria:  zioła, cebulowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 30 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, zasobna w wapń, pulchna

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  różowa, fioletowa

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień

wysiew: wiosna

rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  warzywnik, balkony, tarasy, pomieszczenia, roślina jadalna, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Szczypiorek jest blisko spokrewniony botanicznie z cebulą jadalną i czosnkiem, jest jednak zdecydowanie mniej ostry w smaku i nie aż tak intensywny w zapachu.

Z cebulek wybijają 20-, 30-centymetrowe rurkowate liście. Kuliste wiechy kwiatowe są różowe do bladoliliowego i tworzą się od maja do sierpnia. Wytrzymała i świetna do pędzenia jest odmiana ‘Grolau’.

Szczypiorek dojrzewa najlepiej w słońcu lub półcieniu w podłożu żyznym, próchnicznym i umiarkowanie wilgotnym o odczynie obojętnym. W uprawie współrzędnej dobrze znosi obecność innych ziół, winno się jednak unikać łączenia go z gatunkami kapustnymi i strąkowymi.

Od lutego wysiewamy szczypiorek do szklarni, od II poł. kwietnia do gruntu. Szczypiorek powinno uprawiać się w pierwszym roku po oborniku. W celu rozmnożenia, a także dla podtrzymania witalności roślin uprawy należy najpóźniej co trzy lata dzielić – albo wiosną, albo jesienią. Od czasu do czasu uprawy warto zasilić kompostem.

Zimą szczypiorek można uprawiać na parapecie. W tym celu uprawiane w gruncie po silniejszych mrozach wykopujemy, oczyszczamy ze starych liści i wkładamy na 10-12 godzin do wody o temp. 40°C, aby przerwać spoczynek rośliny i przyspieszyć jej rozwój. Kępki sadzimy do doniczek i umieszczamy w temperaturze pokojowej. Uprawy eksponujemy w jasnym miejscu.

Latem szczypiorek zbieramy nawet 5 razy, zimą 3 razy. Pędy ścinamy ok. 2 cm nad ziemią. Szczypiorek pasuje m.in. do zup, sałatek, twarożku.

Szczypiorek sprawdza się też jako roślina ozdobna, stosowana m.in. jako obwiednia ogrodów ziołowych i warzywnych.