Ogrodowe kamienne ławki są bardzo często wyjątkowymi dziełami sztuki, których trwałość i niezmienność wyraźnie kontrastują z przemijaniem naszego świata roślin. Wykonane z granitu, bazaltu, marmuru, piaskowca czy wapienia zadziwiają naturalnością i często starannie dopracowanymi detalami wzorowanymi na różnych stylach, np. renesansowym, klasycystycznym lub secesyjnym. W wielu przypadkach przypominają rzeźby, które uatrakcyjniają nasz ogród.

W lecie ławka kryje się wśród kwitnących roślin, w zimie przez wiele dni spokojnie drzemie pod warstwą śniegu. Jeśli więc lubimy odpoczywać w ogrodzie, warto mieć taką ławkę. To nabytek na lata! Kamienne ławki wyróżniają się bowiem solidnością, trwałością i nadzwyczajną odpornością na niszczące działanie pogody. Dlatego bez jakiejkolwiek pielęgnacji mogą przetrwać dziesiątki lat i najczęściej z latami zyskują na urodzie. Nie to, co ławki drewniane...

Doskonale pasuje do otoczenia ławka wykonana z tego samego gatunku kamienia co położona w pobliżu ścieżka, schody czy posadzka tarasu. Rodzaj kamienia warto dostosować do stylu ogrodu. Ciemny bazalt doskonale pasuje do stylu nowoczesnego, natomiast marmur najlepiej prezentuje się w ogrodzie klasycznym. Granit, wyróżniający się urozmaiconą strukturą i wieloma różnymi odmianami, może ozdobić niemal każdy ogród. 

Kamienne ławki są wykonywane przez kamieniarzy. Najczęściej są unikatami ukształtowanymi zgodnie z życzeniem klienta. Ich wygląd zależy więc od naszych wymagań i artystycznych umiejętności rzemieślnika. Miejsce na ustawienie ławki powinno być starannie wybrane, bo niełatwo ją przenieść. Jeżeli ławka jest dziełem sztuki do podziwiania, najlepiej umieścić ją za ukwieconą rabatą, na trawniku albo na tle zielonego żywopłotu.

Ławkę służącą przede wszystkim do wypoczynku ustawiamy przy ścieżce, nad stawem albo w słonecznym i zacisznym miejscu przy domu.

Kamień w ogrodzie pod lupą

Ławka, którą możemy samodzielnie wykonać, nie będzie oczywiście żadnym dziełem sztuki. Ma jedynie być wygodnym i funkcjonalnym meblem, który posłuży nam długie lata. Jej wykonanie nie jest łatwe i wymaga siły, ale satysfakcja gwarantowana!

 

 

Siedzisko z kamienia naturalnego

Na taką kamienną ławę potrzebujemy: 21 bloczków z kamienia rzędowego o wymiarach 50x25x15 cm, 3 bloczki 25x25x15 cm (elementy połówkowe), 1 opakowanie 25 kg gotowej zaprawy murarskiej, 3 worki mrozoodpornego kleju do płytek ceramicznych, beton na fundament (ok. 0,2 m³), stal zbrojeniową do zwiększenia stabilności betonu.

1. Bloczki podstawy ławki układamy tak, by uzyskać obraz jej rzeczywistych rozmiarów.

2. Przygotowujemy betonowe podłoże grubości 20 cm. Miejsce należy wybrać rozważnie. Ustalamy poziom górnej powierzchni fundamentu równy z otaczającym gruntem. Montujemy skrzynkę z desek o wymiarach fundamentu. Najpierw wypełniamy ją betonem do połowy wysokości. Układamy pręty zbrojenia i wylewamy resztę betonu, który powinien wiązać przynajmniej przez dwa dni.

3. Najniższy rząd kamienia układamy na wyrównującej warstwie zaprawy grubości 2-3 cm. Bloczki należy tak poziomować, aby woda mogła swobodnie spływać z powierzchni.

4. Warstwa zaprawy powoduje, że ławka jest lekko wniesiona nad poziom otaczającego gruntu.

5. Klej do płytek można rozprowadzać warstwą grubości 2-6 mm. Przy bardziej nierównych powierzchniach lepiej użyć zaprawy murarskiej.

6. Po wymurowaniu oparcia i wierzchniej warstwy siedziska ławkę pozostawiamy w spokoju przynajmniej na tydzień.