Golteria rozesłana to propozycja do zimowej odsłony ogrodów, ale jej liście i owoce w grudniu wykorzystuje się również do dekorowania domów i mieszkań. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak wybrać sadzonki? I jak je pielęgnować? Szczegóły poniżej. 

Golteria rozesłana - cóż to za roślina?

Golteria rozesłana to niewysoka (10-15 cm), zimozielona roślina o pięknych, czerwonych owocach. Pierwsze spojrzenie może zmylić, bo jest bardzo podobna do borówki brusznicy: podobnie drobne, błyszczące liście i podobne owoce. Na tym jednak podobieństwo się kończy, gdyż owoców golterii nie zjada się z powodu niezbyt zachęcającego smaku i zapachu: pachną delikatnie kamforą. Nie są jednak trujące, więc można ich spróbować. Golteria kwitnie w lipcu i sierpniu, obsypując się niezbyt okazałymi, ale uroczymi biało-różowymi kwiatami. Mają one kształt drobnych dzbanuszków i są obupłciowe. Ta mrozoodporna krzewina rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom. Zimą jej liście przebarwiają się z koloru zielonego do bordowo-czekoladowego i taki sam kolor mają nowe przyrosty.

Golteria rozesłana w doniczce

Golteria rozesłana jest jedną z uniwersalnych roślin, które można z powodzeniem hodować zarówno na przydomowych rabatach, jak i w balkonowych skrzynkach czy domowych doniczkach. W każdym z tych miejsc odpowiednio zadbana olśni swoją urodą. Golteria w doniczce to również piękna bożonarodzeniowa dekoracja. Nie potrzebuje, aby ją ozdabiać, wystarczy oryginalna osłonka na doniczkę, a efekt jest olśniewający. Na pewno urokiem może równać się z popularną w Polsce gwiazdą betlejemską.

Golteria rozesłana sadzonki – jak gęsto sadzić golterię

Golteria nie należy do roślin ekspansywnych. Rośnie dość wolno, więc dobrze jest sadzić ją niezbyt rzadko, gdyż potrzeba kilku lat, aby rozrosła się na tyle, żeby wymagać przycięcia. Można ją hodować od nasion, które wysiewa się w maju, ale kiełkować zaczynają dopiero w następnym roku. Kwitnie jednak dopiero po 3-4 latach. Zatem dużo prościej i szybciej jest wykorzystać młode sadzonki.

Golteria rozesłana - gdzie ją kupić i ile kosztuje

Zarówno nasiona jak i sadzonki golterii rozesłanej można kupić w większości sklepów ogrodniczych stacjonarnych lub internetowych. Nie są to drogie rośliny, gdyż paczkę nasion (około 10 sztuk) można kupić za kilka złotych. Natomiast cena golterii rozesłanej w doniczce to kwota maksymalnie kilkunastu złotych. W sezonie zimowym golterię bardzo często można kupić w marketach, także budowlanych.

Jakie wymagania ma golteria rozesłana - uprawa i pielęgnacja

Golteria rozesłana nie jest rośliną szczególnie wymagającą, a jej uprawa jest dość prosta. Aby zdrowo rosnąć potrzebuje gleby kwaśnej, próchniczej i przepuszczalnej. Nie lubi być przesuszona ani rosnąć w miejscu mocno nasłonecznionym i narażonym na przeciągi. Lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Może rosnąć w cieniu i półcieniu. Dobrze jej robi ściółkowanie gleby drobną korą sosnową, która zabezpieczy przed rozrastaniem się chwastów, a także utrzyma poziom wilgotności i kwasowości gleby. Golteria lubi towarzystwo iglaków oraz innych roślin kwasolubnych. Dwa razy w miesiącu warto ją nawozić bezwapniowym nawozem. Krzewina ta jest mrozoodporna, jednak dobrze jest ją okryć (choćby agrowłókniną) podczas bezśnieżnych i wietrznych zim.

Golteria rozesłana - właściwości lecznicze

Patrząc na tę piękną roślinę, warto widzieć nie tylko jej niezaprzeczalny urok. Nasi rodzimi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dokładnie przebadali golterię (szczególnie jej liście) i odkryli, że oprócz glikozydów i garbników posiada ona wiele substancji leczniczych, które mają działanie przeciwzapalne. Stosuje się je do leczenia bólów mięśniowo-szkieletowych, zakażeń dróg oddechowych, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także zapaleniu prostaty. Sprawdza się także moczopędnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.

Herbatka kanadyjska z golterii rozesłanej

Napar z suszonych liści golterii rozesłanej pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry i gardła. Pomaga przy kaszlu, przeziębieniu, migrenie i wzdęciach. Już Indianie z Ameryki Północnej znali dobroczynne działanie golterii. Przy dokuczliwych bólach zębów oraz przed dużym wysiłkiem wymagającym sprawnego oddechu po prostu żuli jej liście. Ze świeżych liści wytwarza się olejek golteriowy, który działa antyseptycznie, ściągająco, przeciwskurczowo, a także uspokajająco. Może być stosowany przy astmie, kaszlu, problemach trawiennych, bezsenności i nawet dolegliwościach menstruacyjnych.

Golteria rozesłana to nie tylko piękna roślina, która może zdobić nasz ogród, balkon, a nawet salon. To także moc walorów zdrowotnych, które warto wykorzystywać w codziennym życiu. Patrząc na nią i podziwiając jej urok, warto wiedzieć, że natura w cudowny sposób połączyła piękno z mądrością.