Podkaszarki i kosy na trudno dostępne tereny

W miejscach, w których manewrowanie kosiarką jest trudne lub wręcz niemożliwe, niezastąpione są podkaszarki, kosy i nożyce. Podkaszarka wykonuje podobną pracę co kosiarka, tyle że element tnący zamocowany jest na długim ramieniu. Żyłka wiruje z dużą prędkością, ścinając bez trudu nie tylko trawę, ale też chwasty o miękkich pędach. Jednak gdy uderzy o kamień, metal czy twarde drewno, przeciera się i zrywa.

Podkaszarki są dostępne w wersji z napędem elektrycznym i spalinowym. Do sporadycznego podkaszania niewielkich połaci trawy w zupełności wystarcza podkaszarka elektryczna (akumulatorowa). Gdy jednak trzeba skosić łąkę, a teren jest wyboisty, lepiej wybrać podkaszarkę spalinową lub kosę spalinową wyposażoną w metalowe ostrze tnące. Częstokroć jedno urządzenie ma wymienne głowice i może pełnić funkcję zarówno podkaszarki, jak i kosy. Praca podkaszarką i kosą jest bardzo wydajna, wymaga jednak pewnej wprawy oraz siły i kondycji fizycznej.

 

Cicha i wygodna kosiarka poduszkowiec

Kosiarki elektryczne są tańsze niż spalinowe, są od nich też zdecydowanie cichsze, lżejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Największą ich wadą (nie licząc akumulatorowych) jest praca na uwięzi. Zawsze trzeba zwracać uwagę na to, aby sznur elektryczny znajdował się za kosiarką. Jeśli stosujemy przedłużacze, to tylko atestowane, przystosowane do pracy w warunkach ogrodowych.

Kosiarki elektryczne stanowią bardzo zróżnicowaną rodzinę urządzeń koszących. Nietypowym jej przedstawicielem jest kosiarka poduszkowiec. Nie ma ona kół, bo ruch wirujących noży tworzy na tyle silny podmuch, że kosiarka unosi się delikatnie nad ziemią i przez to łatwo nią sterować (urządzenie jakby ślizga się po trawie). Tego rodzaju kosiarki sprawdzają się zwłaszcza w małych ogrodach, gdzie teren jest wyrównany, a trawa regularnie strzyżona.

 

Przyszłość - kosiarki automatyczne

Kosiarki automatyczne to nowa grupa urządzeń pielęgnujących trawę. Działanie takich urządzeń jest praktycznie bezobsługowe. Kosiarki są przyjazne dla środowiska, bezgłośne, koszą trawę w zaprogramowanym czasie i na wskazanym terenie. Jak to się dzieje? Kosiarka robot porusza się wewnątrz obszaru ograniczonego przewodem, tzw. pętlą indukcyjną, wkopanym płytko pod powierzchnią ziemi lub ukrytym wśród roślin rabatowych. Przewód ten z łatwością może być przenoszony, jeśli chcemy zmienić miejsce czy kształt trawnika.

Po zakończeniu pracy i przed wyczerpaniem się baterii robot powraca samoczynnie do stacji dokującej, gdzie odpoczywa i ładuje baterie. Czas pracy urządzenia zależy od modelu i może wynosić 2 godziny. Nowoczesne kosiarki można sterować  zdalnie przez smartfona.

 

Prążki i paski spod kosiarki wrzecionowej

Trawniki w prążki uzyskuje się, stosując specjalną kosiarkę wrzecionową z walcem (walcami) zamiast kół. Urządzenie takie przygniata trawę w kierunku koszenia, tworząc charakterystyczne pasy. To złudzenie, jakie powstaje, gdy liście trawy pochylone są w przeciwnych kierunkach (odpowiadającym kierunkom koszenia).

Jeżeli układają się w stronę przeciwną do obserwatora, wydają się jaśniejsze (bo odbijają promienie słoneczne). Gdy zaś pochylone są w kierunku obserwatora, wydają się ciemniejsze, bo pokazują przestrzenie z cieniami. Kosiarkę walcującą stosuje się wyłącznie na suchych trawnikach. I jeszcze jedno: im więcej ostrzy na wrzecionie, tym gładsze cięcie.

 

 

Ridery dla wymagających

Koszenie trawy kosiarką typu traktorek to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście, tego rodzaju ciężki sprzęt stosuje się prawie wyłącznie na dużych powierzchniach mających co najmniej 1000 m². Ridery, jak potocznie nazywane są te kosiarki, polecane są do koszenia ogrodów, sadów, parków, boisk, łąk. Maszyny umożliwiają dotarcie nawet w miejsca trudno dostępne, np. pod krzewami i w pobliżu płotów czy ścian.

Zimą, po zainstalowaniu pługa, urządzenia mogą być wykorzystywane do odśnieżania chodników, jesienią zaś do zamiatania. Ridery wyposażone są w mocne 4-suwowe silniki, gwarantujące niezawodną wieloletnią eksploatację.