Z każdego ogrodu i trawnika, tego dopiero zakładanego oraz już istniejącego, można stworzyć inteligentny ogród, w którym koszenie trawy zostanie całkowicie powierzone robotowi koszącemu. Jest to najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawy, który oferuje właścicielowi ogrodu wolność - wolny czas dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop,
a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy.

Robot potrzebuje do pracy warunków do swobodnego poruszania się po wyznaczonym dla siebie terenie, a zapewnia to prawidłowa instalacja przewodu granicznego i stacji dokującej oraz zastosowanie kilku elementów planowania przestrzeni. Instalację można modyfikować i dostosowywać do istniejących warunków, ale warto poznać filozofię koszenia robota i od razu wdrożyć podstawowe zasady układania przewodu granicznego.

 

Funkcjami robota sterować możemy poprzez darmową aplikację mobliną. (zdj.: materiały producenta) 

 

Zrozumieć filozofię robota koszącego

Inteligentny robot koszący działa samodzielnie dzięki zaawansowanemu technicznie systemowi przesyłu sygnałów pomiędzy minikomputerem
i czujnikami znajdującymi się w robocie a przewodem granicznym zainstalowanym w ogrodzie.
Przewód graniczny powinien określać teren przeznaczony do koszenia czyli obszar, w ramach którego robot koszący może swobodnie się poruszać - robot zatrzymuje się po przekroczeniu tej granicy. „Przewód graniczny powinien być optymalnie napięty na całej długości i powinien otaczać nie tylko obszar do koszenia, ale także każdy element ogrodowej aranżacji jak drzewo i rabata kwiatowa czy elementy małej architektury typu altana, itp. znajdujące się na obszarze trawnika.

Przewód i stację dokującą oczywiście można przenosić, jeśli chcemy zmienić kształt trawnika czy zmodyfikować podział na strefy, ale to wymaga czasu i nieco pracy.  Dlatego łatwiej jest od razu wdrożyć pewne zasady przygotowania trawnika i całego terenu dla robota koszącego, by zapewnić mu swobodę działania, a sobie – spokój
i przyjemność z relaksu na pięknej trawie.” –
wyjaśnia Robert Drzewek, Manager Produktu Honda Miimo z Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora maszyn
i urządzeń Honda w Polsce.

 

Przygotowanie podłoża

Trawnik, a zatem przede wszystkim podłoże, powinno być dobrze wyrównane i ustabilizowane. Taki efekt uzyskuje się za pomocą wałowania – jednego z etapów procesu zakładania trawnika. Chodzi o to, by trawa rosła na stabilnym podłożu, co w konsekwencji zapewni idealnie równe cięcie. Dodatkową praktyczną zaletą Honda Miimo jest również odstraszanie nornic żerujących w glebie, i których podziemne korytarze tworzą wypukłą mapę wzorów na trawniku.

 

Aranżacja ogrodu i trawnika

 • Wszystkie połacie trawiaste muszą być ze sobą połączone, by Honda Miimo mógł swobodnie zmieniać strefy koszenia i docierać do zakątków wymagających koszenia.
 • Wszelkie elementy zdobiące ogród, jak np. murki, oczka wodne, schodki powinny być zaplanowane w takich miejscach, by nie blokować poruszającego się po trawie robota. „W przypadku Honda Miimo, którego trzy modele mają bardzo zbliżone wymiary, najwęższe przejścia łączące strefy trawnika muszą mieć przynajmniej 1 m szerokości, by nie utrudniać robotowi przejazdu.” – dodaje Robert Drzewek.
 • Obszary z nasadzeniami na terenie trawnika powinny mieć  przynajmniej 3 m szerokości, a cała ich powierzchnia powinna być otoczona przewodem granicznym.
 • W przypadku ogrodów i trawników urozmaiconych wzniesieniami należy sprawdzić stopień nachylenia obszaru, po którym robot koszący ma się poruszać, ponieważ kosiarki automatyczne, zależnie od modelu, pokonują pochyłości do pewnego stopnia nachylenia. „Jedną z unikalnych zalet Honda Miimo jest pokonywanie pochyłości w poprzek stoku, ale również w pewnych granicach. Wzniesienia na obszarze przeznaczonym do koszenia mogą mieć maksymalnie do 250- 46% nachylenia. Natomiast pochyłości na obrzeżach trawnika, na którym ułożony jest przewód graniczny wytyczający obszar koszenia, nie powinny przekraczać 150- 26% nachylenia.”  - mówi Robert Drzewek.
 • Przewody od automatycznego nawadniania instalowane pod ziemią nie powinny znajdować się tuż pod darnią. Najlepiej jest je umieścić na głębokości ok. 25 cm.
 • Warto także pamiętać o usuwaniu z trawnika szyszek, drobnych gałęzi i kamieni oraz małych zabawek, zwłaszcza gumowych.

 

Ważne jest wskazanie robotowi granic trawnika dołączonym do zestawu przewodem.  (zdj.: materiały producenta)

 

Zasady instalacji przewodu granicznego

 • Przewód graniczny musi być optymalnie napięty na całej długości, powinien określać strefy koszenia i oddzielać od innych elementów architektury przestrzeni, jak podjazd, budynek, taras, altana, murki ozdobne, schodki, klomby, topiary, itp.
 • Przewód może być zainstalowany na trawie i przymocowany specjalnymi palikami. Instalację można bezpiecznie wykonać na istniejącym już trawniku, ponieważ kabel nie niszczy darni. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest ułożenie go pod warstwą darni i ziemi na głębokości 5 - 10 cm, a maksymalnie do 20 cm, ponieważ wówczas nie będzie przeszkadzać podczas wykonywania innych prac ogrodniczych typu aeracja czy wertykulacja trawnika.
 • Elewacje budynków, ogrodzenia, ozdobne murki itp. warto odseparować od trawnika wąską strefą o szerokości ok. 25 cm wyłożoną płytkami lub kostką. „To rozwiązanie ułatwia dokładne koszenie. Związane jest z konstrukcją robotów koszących, w których ostrza tnące zawsze znajdują się pod spodem obudowy i ze względów bezpieczeństwa są oddalone od jej krawędzi. Ta strefa, styczna z przeszkodą, jest nieosiągalna dla noży i należałoby ją kosić kosą, a dzięki opasce z kostki brukowej robot koszący dociera do samych obrzeży trawnika.” – tłumaczy Robert Drzewek.
 • W przypadku trawników sąsiadujących z wjazdami do podziemnych garaży, skarpami, basenami, przewód graniczny należy ułożyć w odległości ok. 1 m od danej przeszkody lub przeszkodę odgrodzić płotkiem o wysokości ok. 15 cm.
 • Studzienki na terenie trawnika warto otoczyć przewodem granicznym, by robot koszący nie wjechał na pokrywę. Na większych pokrywach typu szambo, robot może stracić orientację i mieć utrudniony powrót na obszar koszenia.
 • Popularne w ogrodach trampoliny dla dzieci warto zabezpieczyć od spodu siatką. Praktyczne doświadczenie pokazuje bowiem, że metalowe nogi trampoliny mogą zmylić robota koszącego.
 • Robot koszący Honda Miimo jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt i można bawić się z dziećmi na trawniku w tym samym czasie, w którym robot kosi trawę. Natomiast kąciki zabaw wyposażone w wiele elementów jak zjeżdżalnia, piaskownica, huśtawka, gdzie robot miałby trudności w manewrowaniu pomiędzy przeszkodami, warto otoczyć przewodem granicznym i oddzielić od strefy koszenia.

 

Ustawienie stacji dokującej

Stacja dokująca jest kluczowym elementem instalacji, miejscem, w którym robot koszący ładuje akumulator. Dlatego urządzenie musi mieć do niej łatwą ścieżkę dojazdu i wyjazdu. „Zazwyczaj baza dokująca powinna znaleźć się na linii przewodu granicznego lub w narożniku, a strona frontowa musi zapewniać robotowi otwartą przestrzeń. W najnowszym modelu Honda Miimo 3000 zastosowano innowacyjne rozwiązanie umożliwiające całkowitą elastyczność ustawiania stacji.

W tym przypadku baza może być umiejscowiona w dowolnym miejscu ogrodu
i w każdej pozycji względem przewodu granicznego. Jest to pozorny drobiazg, ale naprawdę ułatwia wygodne ułożenia instalacji w harmonii z aranżacją ogrodu. Sugeruję tylko, by zawsze praktycznie programować ścieżkę powrotu do bazy, by była dla robota jak najkrótsza.” –
poradził Robert Drzewek. 

 

 

Honda Miimo – inteligentny, praktycznie bezgłośny (poziom 46-47 dB jest porównywalny do głośności pracy lodówki i cichszy od szumu deszczu) robot koszący systematycznie sam przycina trawę na wyznaczonym terenie i w określonym czasie, dbając o jej idealną kondycję i wygląd trawnika. To najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawy, który oferuje właścicielowi ogrodu wolność – więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop, a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy.

Nowe modele Honda Miimo z udoskonalonym oprogramowaniem w języku polskim, innowacyjnym sygnałem cyfrowym, systemem czujników nawigacyjnych i nową tarczą tnącą znacznie usprawniają pracę robota. Kod PIN zabezpiecza przed nieuprawnionym użytkowaniem robota.

Robot koszący jest dostępny w wersji Honda Miimo 310 (pow. koszenia 400 – 1 500 m2), Honda Miimo 520 (800 – 3 000 m2) oraz Honda Miimo 3000 (1 000 – 4 000 m2) zarządzanym za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth.