Nareszcie nadeszła długo oczekiwana chwila! Jedna z naszych najpiękniejszych bylin ogrodowych, mak wschodni Papaver orientale, otwiera w tych dniach swoje pąki. Pierwsze rośliny, sprowadzone ponad 400 lat temu ze wschodniej Turcji do Paryża, zakwitły przypuszczalnie na czerwono, czyli podobnie jak ich jednoroczny krewniak – mak polny Papaver rhoeas.

Od początku XX wieku zaczęły pojawiać się rozmaite odmiany, których wielkie czarkowate kwiaty cieszą dzisiaj nasze oczy delikatnymi odcieniami różu i bieli. To właśnie różne barwy sprawiają, że mak raz wydaje się imponujący, a innym razem romantyczny. Wzrok przyciąga jednak zawsze, rosnąc na słonecznej rabacie.

Ta osiągająca metr wysokości bylina tworzy ładne kompozycje z gatunkami kwitnącymi w tym samym czasie, jak szałwia omszona Salvia nemorosa, kosaciec z grupy bródkowych czy ozdobny czosnek. Jeśli lubimy rabaty naturalistyczne, posadźmy obok maku różne odmiany orlika Aquilegia.

Ponieważ liście maku po dojrzeniu nasion zamierają i dopiero jesienią wyrastają nowe, trzeba go dodatkowo otoczyć roślinami okrywowymi, które wypełnią powstające luki. Świetnie się do tego nadają bujne kępy bodziszka Geranium różnych gatunków, zwłaszcza długo kwitnąca odmiana ‘Rozanne’.

Do aranżacji naturalistycznych wybierzmy też inne gatunki maku, przede wszystkim jednoroczny mak polny. O ile dawniej był, razem z chabrem bławatkiem, stałym elementem łanów zbóż, o tyle na współczesnych polach staje się coraz rzadszy. Intensywnie czerwone kwiaty wyglądają szczególnie atrakcyjnie na większych powierzchniach, ale mogą też z powodzeniem wypełniać luki w słonecznych rabatach bylinowych lub rosnąć w donicy, dając zawsze znakomity efekt.

Nasiona wysiewa się już w marcu, ale jeżeli przegapiliśmy odpowiedni moment, to możemy zamiennie posadzić na rabacie lub w pojemniku kilka egzemplarzy maku pomarańczowego Papaver rupifragum. Ta wieloletnia roślina bardzo przypomina wyglądem swoją jednoroczną krewniaczkę, a kwitnie od maja do września wspaniałymi pomarańczowoczerwonymi kwiatami.

 

 

Prawdziwym rarytasem jest odmiana ‘Patty’s Plum’ o intrygującej ciemnofioletowej barwie kwiatów. Mimo niezwykłej urody kwiatów, rośliny tego gatunku rzadko sadzi się w większych grupach, ponieważ ich część nadziemna zamiera po kwitnieniu. Z tego powodu powinno się im zapewnić sąsiedztwo wypełniające po nich luki w drugiej połowie lata. Mak wschodni najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, na głębokich glebach.

Jako bylina często charakteryzowany jest także mak syberyjski Papaver nudicaule. Ten wyjątkowej urody gatunek ma wiele barw – od białej, przez żółtą, pomarańczową, po czerwoną. Kwiaty mają żółte wnętrze. Można go wykorzystywać na wiosennych kwietnikach, w nasadzeniach naturalistycznych (w sprzyjających warunkach roślina może sama się obsiewać) i do obsadzania wiosennych kompozycji w pojemnikach.

 

Rośliny makopodobne

Jest wiele roślin, które wyglądają jak maki. Jednym z nich jest mekonops bukwicolistny Meconopsis betonicifolia. Kształt kwiatów tego gatunku przypomina duże maki, ale gatunek wyróżnia się niezwykłą dla maków niebieską barwą. Bardzo popularnym gatunkiem jest pozłotka Eschscholtzia californica, zwana także maczkiem kalifornijskim.

Ten jednoroczny gatunek często spotykany jest w ogrodach i na łąkach kwietnych ze względu na urodę, długie i obfite kwitnienie oraz łatwość uprawy. Najefektowniej prezentuje się uprawiany w większych grupach.