Do tej pory wyhodowano około 200 odmian uprawnych krzewuszek, z których ponad połowa została wprowadzona do handlu. Wiele z nich to odmiany mieszańcowe, niejednokrotnie uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego.

O ile historyczne, tradycyjne odmiany krzewuszek cieszyły się popularnością głównie ze względu na obfite kwitnienie, to współczesna hodowla skupiła się także na uzyskaniu roślin o kolorowych, ozdobnych liściach (purpurowych, wielobarwnych, pstrych), niskim i zwartym pokroju oraz dwubarwnych kwiatach.

Krzewuszka cudowna My Monet jest jedną z najnowszych pstrolistnych odmian uzyskanych w USA przez Thomasa Ranneya, wprowadzonych do handlu w Europie w 2014 r. przez francuską szkółkę Pépinières Minier. W 2015 roku roślina została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie”, w którym zwróciła na siebie uwagę jurorów oraz zwiedzających i uzyskała wyróżnienie.

 

 

Roślina ta charakteryzuje się zwartym i regularnym pokrojem, umiarkowanym tempem wzrostu oraz wielobarwnymi liśćmi o zmieniającej się w trakcie sezonu tonacji i intensywności barw. Krzew dorasta do 1,5 m. Tworzy proste, czerwonawe pędy oraz ostro zakończone eliptyczne liście. Wiosną blaszki liściowe są otoczone grubą, nieregularną, żółto-różową obwódką, na środku pozostają zielone. Najmłodsze liście są zaróżowione, starsze stają się seledynowo-zielone. Jesienią nabierają intensywnych odcieni czerwieni i pomarańczy.

Lekko różowe dzwonkowate kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Kwiaty te dosyć słabo wyróżniają się na tle kolorowych liści, które stanowią główną ozdobę rośliny, ale ich obecność z pewnością podnosi atrakcyjność krzewu. Rośliny oglądane z daleka, zwłaszcza posadzone w grupach, przywołują skojarzenia z dziełami wspaniałego francuskiego impresjonisty Claude᾿a Moneta, do czego trafnie zresztą nawiązuje nazwa krzewuszki cudownej My Monet.

 

Pielęgnacja krzewuszki

Krzewuszki preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, stanowiska lekko ocienione (zwłaszcza odmiany o pstrych liściach) i słoneczne. Na glebach suchych i w miejscach silnie nasłonecznionych, na wystawie południowej, delikatne młode liście mogą być uszkadzane przez słońce. Czasami w lipcu i sierpniu  krzewy mogą być porażane przez przędziorki. Przedwczesne żółknięcie liści latem z pewnością stanowi sygnał, by przyjrzeć się spodniej stronie blaszek liściowych i sprawdzić, czy nie ma tam mikroskopijnych pajączków.

Jeśli obecność takowych stwierdzimy, krzewy należy dwukrotnie (w odstępie tygodnia lub 10 dni) opryskać środkiem przeznaczonym do zwalczania przędziorków. Poza tym krzewy najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Na zimę krzewy warto lekko okryć stroiszem.