Na świecie wyhodowano tysiące odmian róż, a na rynku co roku pojawiają się nowe. Szczególnie modne w ostatnich latach stają się mało wymagające, niskie krzewy o drobnych kwiatach. Podczas kwitnienia dają spektakularny efekt.

Do takich róż można zaliczyć odmiany z serii BABYLON EYES®, pochodzące od róży perskiej, naturalnie porastającej suche i chłodne obszary od Afganistanu po Iran. Krzewy róży perskiej rosły w słynnych wiszących ogrodach Babilonu. Najważniejszymi zaletami róż z serii BABYLON EYES® są: obfite i długotrwałe kwitnienie, żywe kolory przyciągające uwagę, zdrowe, lśniące ulistnienie i wysoka odporność na choroby.

Odmiana SUNSHINE BABYLON EYES® została wprowadzona na rynek krajowy i zgłoszona do konkursu roślin nowości wystawy Zieleń to Życie przez szkółkę krzewów ozdobnych Bogdana Hajdrowskiego w 2014 r. Jest to zwarty krzew o półkulistym pokroju, wolnym tempie wzrostu i długim okresie kwitnienia, dorasta do 60 cm wysokości i podobnej szerokości.

Tworzy pojedyncze kwiaty zbudowane z 5 kolorowych płatków o delikatnie pofalowanych brzegach i zmieniającej się barwie. Płatki te są od góry ciemnopomarańczowe, u podstawy czerwone, przedzielone na środku żółtawym paskiem. W trakcie kwitnienia górna część płatków różowieje, a środkowy pasek bieleje. Zebrane w środku żółte pręciki podkreślają otaczające je czerwone oczko. Kwiaty nie pachną. Krzewy kwitną obficie seriami, od końca maja do października. Jasnozielone błyszczące liście stanowią ładne tło dla kwiatów.

Róże SUNSHINE BABYLON EYES® świetnie prezentują się w małych ogrodach przydomowych, sadzone pojedynczo w kompozycjach z innymi krzewami lub w grupach, na różanych rabatach. Krzew ten doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach oraz w większych skrzynkach okiennych lub balkonowych. Może stanowić ciekawą alternatywę dla pelargonii lub być interesującym uzupełnieniem kompozycji z roślinami sezonowymi.

 

 

Uprawa róży ‘Sunshine Babylon’

Nie sprawiają kłopotów w uprawie. Dobrze rosną na przeciętnych glebach ogrodowych. Dzięki swojemu pochodzeniu całkiem dobrze radzą sobie także w mniej sprzyjających warunkach – znoszą suszę, gorące i suche powietrze. Krzewy należy sadzić na miejscach słonecznych. Na wschodzie kraju dobrze jest je na zimę zabezpieczyć kopczykami ziemi lub kory, a pędy okryć stroiszem. Nawet jeśli na skutek silnego mrozu pędy częściowo przemarzną, krzewy szybko się regenerują i odrastają.