Hodując róże o prostych kwiatach należy mieć na uwadze, że w wielu względach ich pielęgnacja różni się od odmian o pełnym pokroju kwiatów. By rozwiać wątpliwości związane z pielęgnacją róż o prostych kwiatach przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych pytań dotyczących tych odmian wraz z odpowiedziami.  

Co sprawia, że róże o prostych kwiatach są takie szczególne?

Formy o takich kwiatach wyróżniają się bezpretensjonalną urodą dawnych dzikich form róż i przez to doskonale oddają atmosferę ogrodu naturalnego. Poza tym wabią więcej pszczół.  

W czym pielęgnacja róż o kwiatach prostych różni się od pielęgnacji odmian pełnych?

Większość róż o kwiatach pełnych w okresach deszczowych może mieć posklejane płatki, tworząc tzw. mumie kwiatowe. Oznacza to, że czeka nas mnóstwo pracy polegającej na usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Odmiany o kwiatach prostych po prostu tracą płatki, które później są rozwiewane przez wiatr. Cięcia letniego nie wykonujemy.

Czy wszystkie róże o prostych kwiatach rodzą jesienią owoce?

Większość róż tak, ponieważ kwiaty mogą być bez przeszkód zapylane. 

Czy róże o prostych kwiatach osiągają zbyt duże rozmiary i z tego powodu nie nadają się do ogródków przydomowych?

Nie wszystkie odmiany róż o prostych kwiatach są dużymi krzewami. Obecnie istnieje wiele odmian, które rozmiarami przypominają przeciętną różę wielokwiatową.

Podobno jednokrotne kwitnienie róż o prostych kwiatach jest ich wadą i z tego też powodu są one mniej atrakcyjne od innych odmian. Czy to prawda?

Marzy nam się, aby wszystkie rośliny kwitły przez cały sezon. Róże kwitnące tylko raz w sezonie dają taki spektakl, że te powtarzające kwitnienie nie mogą się z nimi równać. Okres ich kwitnienia trwa często wiele tygodni, a zaczyna się już w maju, czego nie można uzyskać u róż kwitnących dwa razy.

Popularne odmiany róż o prostych kwiatach

Sezon na róże powtarzające kwitnienie rozpoczyna się (z małymi wyjątkami) dopiero w czerwcu. Do najciekawszych naszym zdaniem odmian róży karłowej należy między innymi ‘Coco’ posiadająca zwarty pokrój i osiągająca wysokość nie większą niż 40 centymetrów. Wzrok przyciągają zwłaszcza żółtymi pylnikami.

Także karłowa odmiana ‘Lupo’ ma bardzo mocne wybarwienie, osiąga wysokość 50 centymetrów. Do 50 centymetrów wysokości urośnie również nadająca się na niskie, rozległe nasadzenia rabatowe odmiana ‘Fortuna’.

Choroby i szkodniki róż

Z wyższych odmian róż o prostych kwiatach należy wymienić drobnokrzaczastą odmianę ‘Escimo’ osiągającą do 80 centymetrów. Wyjątkowy kwiat urzeka naturalnością i może być uprawiana zarówno jako soliter, jak i w nasadzeniach dywanowych.

Przyjrzeć się bliżej warto również kwitnącej od maja odmianie ‘Celina’, osiągającej wysokość 60-80 centymetrów. Amatorzy mocno pachnących kwiatów powinni natomiast zainteresować się również osiągającą pomiędzy 60 a 80 centymetrów wysokości odmianą 'Sweet Pretty’.

Do metra wysokości urosnąć może nadająca się na żywopłoty, krzaczasta odmiana ‘Escapade’. Najwyższa w zestawieniu odmiana ‘Dortmund’ to bardzo wytrzymała na mróz róża pnąca, osiągająca wysokość nawet do 350 centymetrów.