Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Danuta Rojek ze Szczecina.

Bardzo chętnie eksperymentuję z płatkami róż. Lubię ogromnie ich aromat z nutą cierpkości lub wyjątkowej słodyczy. 

Odmiany godne polecenia

Najlepsze są płatki róż damasceńskich i stulistnych, z których powstaje olejek różany. Mają zmysłowy, hipnotyzujący i ciężki aromat z lekką nutą słodyczy. Ich płatki po wcześniejszym umyciu i rozerwaniu na mniejsze kawałki dodaję do naleśników lub domowego ciasta ze śliwkami. Gdybym miała polecić uniwersalną odmianę, wybrałabym różę damasceńską 'Celsiana', która kwitnie w sezonie dwa razy. Tworzy gęsty dwumetrowy krzew ze zwisającymi na boki gałęziami. Nie potrzebuje przycinania.

                           
 

 

Drugą moją faworytką jest róża stulistna 'Pompon de Bourgogne', której kwiaty zmieniają ubarwienie w miarę rozwoju. Kwitnie tylko raz i nadaje się również do małych ogrodów, a także do uprawy w donicy na tarasie lub balkonie. W kuchni świetnie sprawdzają się kwiaty róży francuskiej o lekko korzennym zapachu. Ją również możemy uprawiać w donicy. Z jej płatków powstaje ocet różany. Korzenny, orientalny aromat odnajdziemy w róży pomarszczonej i róży mchowej.

Zauważyłam, że klasycznie różowe kwiaty mają typowy różany zapach, natomiast żółte  i pomarańczowe pachną słodko i owocowo z lekką nutą cytrusów. Białe z kolei mają elegancki, kwiatowy zapach.

 

Zbieranie płatków

Płatki róż zrywamy rano, wówczas koncentracja olejków eterycznych będzie największa i pozostaną one aromatyczne.

Sprawdzone receptury

Płatki róż można przyrządzać na różne sposoby. Mam swoją własną metodę. Zasypuję umyte płatki cukrem w małych słoiczkach i pasteryzuję je przez 15 min. Uzyskuję w ten sposób syrop do wykorzystania zimą. Można go dodawać do herbat, ciast i deserów.

W lecie, do dekoracji lodów i innych łakoci, używam płatków kandyzowanych. Wystarczy zebrane i umyte wysuszyć w piekarniku posmarowane ubitym białkiem oraz posypane cukrem kryształem.

Ochroną przed pleśnią i dekoracją jest płatek róży umieszczony na powierzchni dżemów. Na koniec ciekawostka. W Chinach deserem podawanym na specjalne okazje jest słodki ryż ozdobiony jadalnymi różami.