Bielunie wieloletnie (brugmansje) mają kwiaty większe: pochylone lub zwisające w kształcie lejkowatym, trąbkowatym lub rurkowatym. Do najczęściej uprawianych gatunków należą: bieluń biały Brugmansia candida o kwiatach białych i jasnożółtych, bieluń powabny Brugmansia suaveolens o kwiatach białych i różowych, bieluń krwisty Brugmansia sanquinea o kwiatach pomarańczowoczerwonych i bezwonnych oraz bieluń złocisty Brugmansia aurea o kwiatach żółtobrzoskwiniowych, złotożółtych i olbrzymich liściach.

 

Bielunie wieloletnie - pielęgnacja i wymagania

Rośliny tych gatunków należą do najwspanialszych kwiatów pojemnikowych, ale mają też duże wymagania. Aby pięknie rosły i kwitły, musimy im zapewnić ziemię próchniczną, zasobną w składniki pokarmowe, latem miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatrów, obfite podlewanie i regularne dokarmianie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących o stężeniu 0,3-0,5% od maja do połowy sierpnia co 7 dni. Należy wiedzieć, że objawem braku składników pokarmowych są żółknące liście, które szybko opadają (podobne objawy mogą być też skutkiem żerowania mszyc, przędziorków i wciornastków).

Pamiętajmy o zabiegach pielęgnacyjnych: usuwaniu drobnych, cienkich pędów i przekwitłych kwiatów, bo sprzyja to dłuższemu kwitnieniu. Przed nadejściem pierwszych przymrozków rośliny chowamy do piwnicy. Późną jesienią skracamy pędy o 1/4-1/3, a wiosną wykonujemy cięcie korekcyjne (pędy, które uschły lub zgniły, przycinamy do zdrowego miejsca). W marcu-kwietniu przesadzamy rośliny do większych pojemników, a podłoże wzbogacamy dobrze rozłożonym krowieńcem lub kompostem.

 

 

Podlewanie w parze z nawożeniem

Rośliny gruntowe są w tej uprzywilejowanej sytuacji, że zapas pokarmu zgromadzonego w gruncie stale się odnawia. Inaczej jest u roślin doniczkowych. W ich pielęgnacji podlewanie powinno iść w parze z cotygodniowym zasilaniem. W okresie letniego wzrostu i kwitnienia gatunków silnie rosnących rezerwy pokarmowe wyczerpują się już po kilku tygodniach. Wskutek niedożywienia liście tracą zielony kolor i przebarwiają się na żółto.

Dalszymi skutkami niedożywienia są zahamowanie wzrostu roślin i opadanie pąków kwiatowych lub owoców przy jednoczesnym niezawiązywaniu nowych. Dlatego latem rośliny doniczkowe należy obowiązkowo zasilać, dodając nawóz w płynie do wody do podlewania.