Kosaćce - pielęgnacja po kwitnieniu i odmianyKosaćce mogą poszczycić się kwiatami niemal we wszystkich kolorach tęczy. Wszystkie są łatwe w pielęgnacji i wszystkie lubią słoneczne stanowiska. Pewne różnice ujawniają się w przypadku wyboru podłoża.

Kosaciec bródkowy lubi podłoże suche, wręcz kamieniste, kosaciec syberyjski woli zaś miejsca wilgotne. Środowisko wodne to z kolei żywioł kosaćca żółtego. Kosaćce bródkowe dzieli się na trzy grupy, wedle ich wysokości i pory kwitnienia. Niskie kwitną już w drugiej połowie kwietnia i nadają się do uprawy w pojemnikach i skalniakach. Średnie kwitną na początku, a wysokie pod koniec maja.

Pielęgnacja kosaćców bródkowych nie jest trudna. Kłącza dobrze magazynują wodę i pokarm, dlatego są w stanie przetrwać nawet w słabo wilgotnym podłożu. Kosaćce bródkowe najlepiej sadzić od sierpnia do września. Zgrubiałe kłącza sadzimy poziomo, tak by przykrywała je ok. centymetrowa warstwa podłoża. Należy wybrać stanowisko, w którym nie gromadzi się woda. Optymalnym rozwiązaniem jest sadzenie roślin na ziemnych nasypach.

Gdy po kilku latach kwitnienie słabnie, kosaćca bródkowego trzeba podzielić. Robimy to wiosną lub 2-3 tygodnie po kwitnieniu. Karpę rozłamujemy lub rozcinamy ostrym nożem, wcześniej liście skracamy na długość ok. 10 cm. Każda część karpy musi mieć jedną nasadę liścia.   

 

Pielęgnacja po kwitnieniu

W okresie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Po przekwitnięciu są nadal ozdobne, wzbudzając podziw swymi szablastymi liśćmi. Usuwa się je dopiero zimą, kiedy żółkną.

Roślin nie ściółkujemy korą, bo ta zakwasza podłoże, a tego kosaćce nie tolerują. Nawozy aplikujemy wczesną wiosną przed kwitnieniem, najlepiej pełnoskładnikowym nawozem z dużym udziałem fofsoru i potasu.

 

 

Odmiany kosaćców

1 ‘Arctic Fancy‘ to odmiana z podgrupy kosaćców bródkowych. Osiąga wysokość około 50 cm i tym samym zalicza się do grupy średnich.

2.  ‘Brassie’, ‘Kolksee‘, ‘Bembes’ to trzy odmiany z grupy niskich. Ich wysokość wynosi odpowiednio 25, 40 i 35 cm.

3. ‘Harbor Blue‘,  ‘Noctambule‘ oraz  ‘Color Splash‘ to odmiany kosaćców wysokich o wysokości 80-100 cm.

4 ‘Second Wind’ to biała odmiana o siarkowożółtej bródce na dolnym płatku.

5.  ‘English Charm‘ ma morelowy kolor płatków i subtelny zapach. Odmiana kwitnie od maja do czerwca i powtarza kwitnienie jesienią.

Powyższe odmiany to jedynie mały wycinek olbrzymiej grupy kosaćców. Nazwa botaniczna Iris pochodzi od greckiej bogini tęczy i najlepiej obrazuje skalę dostępnych barw. Praktycznie co roku hodowcy dostarczają odmian w nowych odcieniach i połączeniach kolorystycznych. Są to często formy z pomarszczonymi, sfalowanymi brzegami płatków kwiatowych. Niektóre odmiany, jak wymieniona tu wyżej ‘English Charm‘, kwitną dwukrotnie w jednym sezonie. W grupie wysokich kosaćców bródkowych jest to rzadkość.

Dlatego warto tu dodatkowo wspomnieć o odmianach ‘Lugano‘ o kwiatach białych i ‘Champagne Elegance‘ o kwiatach biało-morelowych. Powtórnemu kwitnieniu sprzyjają dobre warunki uprawy, czyli słoneczne stanowisko, przepuszczalne podłoże i wycinanie suchych pędów kwiatowych po wiosennym kwitnieniu.