W najbliższych tygodniach na rabatach  pojawią się kwiaty piękne jak klejnoty. Te urocze maluchy nie boją się nawet śniegu i mrozu. Miniaturowe kosaćce cebulowe są roślinami zahartowanymi i bez szkody przetrzymują zimne podmuchy kończącej się zimy. Botaniczna nazwa Iris pochodzi z greki. Dla starożytnych Greków bogini Iris była uosobieniem tęczy.

Tęczowe kolory pełniej prezentowane są przez kwiaty wysokich krewnych miniaturek: kosaćców bródkowych i bezbródkowych. Karłowe irysy cebulowe mają skromniejszą paletę barw. Ich kwiaty zdobią się przeważnie w różne odcienie koloru niebieskiego, białego i żółtego. Jednak swym pięknem w pełni dorównują urodzie gatunkom „dużych”.

Grupę miniaturowych kosaćców cebulowych tworzy wiele gatunków. Najważniejszym i najbardziej znanym jest kosaciec żyłkowany Iris reticulata. Wyhodowano wiele jego odmian, które coraz częściej możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Coraz większą popularnością cieszą się także kosaciec Danforda Iris danfordiae o żółtych kwiatach oraz wielkokwiatowy niebieski Iris histrioides, który potrafi zakwitnąć już pod koniec stycznia.

Kosaćce cebulowe w doniczce

Miniaturowy kosaciec cebulowy dobrze sobie radzi nawet w doniczce. Warunkiem jest odpowiednie podłoże, które powinno być przepuszczalne, z dużą zawartością piasku i niezbyt wilgotne. Na dnie doniczki należy ułożyć drenażową warstwę keramzytu, ułatwiającą odprowadzenie wody. Po okresie kwitnienia rośliny nawozimy, pozwalamy liściom zwiędnąć i zaschnąć. Jesienią cebule sadzimy w ogrodzie w miejscu nasłonecznionym.

Ojczyzną miniaturowych kosaćców jest Bliski Wschód. Pochodzenie określa ich  wymagania. Najlepiej czują się w podłożu przepuszczalnym o dużej zawartości wapnia. Lubią miejsca ciepłe i nasłonecznione, zwłaszcza w ogrodzie skalnym. W okresie kwitnienia osiągają wysokość 15-20 cm. Wąskie liście maksymalną długość osiągają już po kwitnieniu. Nowe cebule sadzimy we wrześniu na głębokości około 8 cm, najlepiej w małych grupach. Rośliny stopniowo, w ciągu kilku sezonów, wytworzą liczne cebulki przybyszowe, zakwitając co roku na większej powierzchni.