Większość kosaćców kłączowych, np. liczne odmiany kosaćca niemieckiego Iris x germanica, drobnego I. pumila czy syberyjskiego I. sibirica kwitnie w maju i czerwcu. Po kwitnieniu następuje spowolnienie ich rozwoju i właśnie wtedy najlepiej jest je rozmnażać. Jednak w tym samym czasie zawiązują się także pąki na przyszły rok, więc zbyt wczesne wykopywanie i dzielenie kłączy może zaburzyć ten proces. Dlatego najwłaściwszym okresem rozmnażania kosaćców kłączowych jest sierpień. Kłącza wykopujemy i oczyszczamy z ziemi. Chore lub uszkodzone części kłącza usuwamy, a z kłączy odcinamy młode (zeszłoroczne) fragmenty z pąkiem, które sadzimy poziomo w glebie. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

TECHNIKA CIĘCIA

Sama zasada cięcia jest niezwykle prosta. Gdy zależy nam na bardzo silnym ograniczeniu wzrostu drzewa, przycina się wszystkie przyrosty za 3-5 liściem licząc od nasady pędu. Cięcie rozpoczynamy już wiosną, gdy pierwsze młode tegoroczne pędy osiągną długość 10 cm. Gdy z pąków śpiących wybiją kolejne gałązki, czynność regularnie powtarzamy, nieraz kilkakrotnie w ciągu roku. Jest to tzw. cięcie na trzy oczka, ponieważ za każdym razem skracamy wszystkie przyrosty za pierwszymi liśćmi. Pamiętajmy jednak, że przy tym sposobie formowania na drzewie zaczną wyrastać tylko krótkopędy z owocami. Uniemożliwimy natomiast wyrastanie owych silnych gałęzi, które powinny co jakiś czas zastąpić stare. Bardziej odpowiednie do przydomowych ogrodów jest nieco zmodyfikowane cięcie na krótkopędy. Polega ono na przycinaniu w lipcu i sierpniu tylko silnych, ponad 20-centymetrowych przyrostów. Spowoduje to wyrastanie licznych krótkopędów w miejscu długich przyrostów, na których rzadko zawiązują się owoce. Jeśli cięcie będziemy przeprowadzać regularnie, w kolejnych latach zauważymy, że stopniowo na drzewie zaczyna przybywać krótkopędów z owocami, wzrost drzewa jest znacznie słabszy, a pokrój korony bardziej regularny.

OGRÓD OZDOBNY
ZASUSZAMY KWIATY. Zbieramy kwiaty i kwiatostany do zasuszania. Pamiętajmy, że kwiaty nie powinny być mocno rozwinięte, np. koszyczki kocanek ogrodowych, suchlinu różowego czy suchokwiatu rocznego zbiera się, gdy pierwsze okółki barwnych listków okrywy koszyczka się rozchylają. Po ścięciu pędy zawieszamy główkami w dół w przewiewnym pomieszczeniu bez dostępu słońca.
SADZIMY BULWY KROKUSÓW. Sadzimy bulwy roślin kwitnących jesienią – zimowita i jesiennych krokusów – szafrana okazałego Crocus speciosus, nadobnego C. pulchellus czy kosaćcowatego C. iridiflorus. Aby zakwitły, bulwy krokusów, tak samo jak zimowita, sadzi się w sierpniu, na głębokość 6-8 cm. Jesienią pojawiają się kwiaty, liście rozwijają się wiosną następnego roku.
KONIEC Z NAWOŻENIEM. Zaprzestajemy nawożenia roślin w ogrodzie. Dalsze zasilanie nawozami, zwłaszcza azotowymi, stymuluje wzrost roślin, które powinny już szykować się do spoczynku.
WYKOPUJEMY CZOSNKI. Uprawa czosnków w celach dekoracyjnych wciąż jest jeszcze zbyt mało rozpowszechniona. Tymczasem spośród około 700 gatunków rodzaju czosnek Allium wiele nadaje się do uprawy w ogrodach ozdobnych. Większość z nich kwitnie późną wiosną lub wczesnym latem (od maja do lipca), a więc wtedy, kiedy liście roślin cebulowych żółkną i zasychają. Podobnie, niestety, dzieje się u większości czosnków – pięknym baldachom złożonym z licznych drobnych kwiatów towarzyszą żółknące liście, dlatego warto sadzić czosnki wśród bylin, które, rozrastając się, zasłonią je. Po przekwitnięciu cebule czosnków zapadają w spoczynek letni i wtedy można je wykopać, oczyścić i oddzielić cebule potomne (najlepiej w sierpniu). Ten zabieg warto wykonywać co 3 lata. Po wykopaniu cebule trzymamy w suchym pomieszczeniu, a jesienią sadzimy je na rabacie.

BALKONY I TARASY
KOŃCZYMY SEZONOWE DOKARMIANIE ROŚLIN. Od połowy sierpnia nie nawozimy roślin o pędach zdrewniałych, aby mogły one dobrze przetrwać zimę. Dotyczy to takich roślin, jak: bielunie (datury), psianki, fuksje, kuflik, lepnota, złocień krzewiasty, oleander i wielu innych.
PORZĄDKI W SKRZYNKACH BALKONOWYCH. Usuwamy przekwitnięte i zaschnięte rośliny jednoroczne i zastępujemy je innymi roślinami, np. astrem krzaczastym, rozchodnikiem okazałym, wrzosami, dąbrówką rozłogową, chryzantemami, starcem popielnym, bluszczem czy barwinkiem.
CZAS NA DECYZJĘ O ZMIANIE DEKORACJI BALKONÓW. Już teraz warto zastanowić się nad zmianą letniej dekoracji balkonów na typowo jesienną. Można skorzystać z bogatej oferty szkółek i wybrać najciekawsze i najbardziej odpowiednie do naszego celu krzewy liściaste lub iglaste, a także byliny z trawami ozdobnymi i ziołami włącznie. Trzeba też pamiętać o roślinach cebulowych, które teraz posadzone, będą nas zachwycać wiosną.

DRZEWA I KRZEWY
USUWAMY PRZEKWITŁE KWIATOSTANY. Usuwamy przekwitające kwiaty i kwiatostany z krzewów i pnączy. Zabieg ten ma zapobiegać nadmiernemu wysileniu się roślin przez zawiązywanie nasion.
SYSTEMATYCZNE PODLEWANIE. Sadzimy rośliny zawsze zielone liściaste oraz inne w doniczkach, pamiętając o ich systematycznym podlewaniu.
ZASILANIE NAWOZAMI POTASOWYMI. Pod koniec sierpnia można rozpocząć zasilanie krzewów ozdobnych nawozami potasowymi, które przyczynią się do szybszego zdrewnienia pędów przed zimą.

SAD
CIĘCIE WIŚNI I CZEREŚNI. Koniec lipca i sierpień to najlepszy okres cięcia wiśni i czereśni. Oba gatunki znacznie lepiej znoszą cięcie po zbiorach niż zimą i wiosną. Mimo że latem rany szybko się goją, pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu ran po wyciętych gałęziach, szczególnie grubszych.
SADZIMY TRUSKAWKI. Sierpień to również najlepszy miesiąc na założenie plantacji truskawek. Posadzone w tym terminie krzewy zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą, a w roku następnym dadzą wysoki plon.
REGULARNY ZBIÓR JABŁEK. Dojrzewają letnie odmiany jabłoni. Owoce niektórych odmian maja tendencję do wczesnego opadania. Aby tego uniknąć, zbierajmy je systematycznie w miarę dojrzewania.
CIĘCIE NA KRÓTKOPĘDY. Późnym latem warto wykonać cięcie na krótkopędy nie tylko na jabłoniach, ale również na gruszach i wczesnych śliwach.

OCHRONA
UWAGA NA OWOCÓWKI! Koniecznie trzeba zbierać owoce jabłoni, grusz i śliw uszkodzone przez owocówki. Następnie owoce musimy głęboko (na około 50 cm) zakopać.
OPASKI NA DRZEWACH. Przeglądamy założone na pnie drzew opaski z papieru falistego i niszczymy znalezione tam gąsienice owocówki jabłkóweczki.
ZAPRAWIANIE CEBULEK. Przed sadzeniem roślin cebulowych zaprawiamy cebulki zaprawami nasiennymi.
NISZCZYMY OWOCE Z OZNAKAMI CHOROBOWYMI. W czasie zbiorów owoców usuwamy i niszczymy te z objawami porażenia przez choroby i szkodniki.
CHEMICZNE ZWALCZANIE MĄCZNIAKA PRAWDZIWEGO. W momencie zauważenia porażenia roślin ozdobnych przez mączniaka prawdziwego wykonujemy zabieg chemiczny, stosując np. Amistar 250 S.C., Score 250 EC, Biosept 33 SL.