WIOSENNE ARANŻACJE

Pora na wiosenne kompozycje z bratków, stokrotek i niezapominajek. Rozsadę sadzimy w pojemnikach w żyzne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

 

PO ZIMOWYM ŚNIE

Pamiętajmy o zapewnieniu jak najlepszych warunków rozwoju budzącym się do życia roślinom przechowywanym przez zimę w pomieszczeniach. Musimy zapewnić ich rozwijającym się nowym pędom wyższą temperaturę i jak najwięcej wiosennego światła. Zwiększamy również podlewanie i zasilamy rośliny.

 

CZAS PRZESADZANIA

Przesadzamy rośliny zbyt silnie rozrośnięte. Do przesadzenia wybieramy pojemniki o średnicy 2 cm większej od tych, w których rośliny rosły poprzednio. Doniczki muszą mieć otwór odpływowy. Po wyjęciu z doniczki usuwa się zewnętrzne warstwy starego podłoża, a bryłę korzeniową rozluźnia. Obumarłe lub chore korzenie należy wyciąć. Przed posadzeniem do nowego naczynia sypie się warstwę drenażu, a potem cienką warstwę podłoża. Korzenie rośliny obsypuje się dokładnie podłożem i ubija. Należy uważać, żeby korzenie nie były zaginane ku górze, korzenie zbyt długie skracamy. Usuwa się też chore, zeschnięte lub pożółkłe liście i pędy. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu.