Spis treści:

  1. Pierwsze cięcie zimozielonych
  2. Cięcie krzewów
  3. Sadzenie roślin
  4. Rozmnażamy przez odkłady
  5. Rozgarniamy kopczyki
  6. Szczepimy drzewa owocowe
  7. Nawożenie sadu
  8. Pikowanie siewów
  9. Wysadzanie rozsady

Ogród

Pierwsze cięcie zimozielonych

Na początku kwietnia powinniśmy wykonać pierwsze cięcie liściastych oraz iglastych krzewów zimozielonych. Przeprowadzając zabieg odpowiednio szybko, zdążymy przed początkiem wegetacji roślin. Cięcie wykonujemy starannie, zarówno
w przypadku formowania żywopłotu, jak i odmładzania nasadzeń soliterowych
o geometrycznych kształtach.

Cięcie krzewów

Pod koniec miesiąca możemy również przeprowadzić cięcie krzewów kwitnących przed wypuszczeniem liści. Mowa tu o krzewach kwitnących na zeszłorocznych pędach, przede wszystkim wierzbie, forsycji czy dereniu jadalnym. Dzięki cięciu, krzewy wydadzą dużo silnych młodych gałązek, na których jesienią zawiążą się świeże pąki kwiatowe.

Pędy wymienionych gatunków skracamy o mniej więcej 1/3 długości, wyjątkiem jest wierzba miniaturowa, którą tniemy krótko, na maksymalnie trzy oczka. Kwiecień jest też odpowiednim miesiącem na cięcie róży. Jeśli w marcu przez pogodę nie rozgarnęliśmy kopczyków, należy zrobić to przed zabiegiem.

 

 

Sadzenie roślin

W pierwszych tygodniach kalendarzowej wiosny, punkty sprzedaży zapełniają się ogromnym wyborem roślin. Jest to świetna pora na zakup i sadzenie roślin, które

w kwietniu dobrze się przyjmują. Przed sadzeniem radzimy jednak przymierzyć rośliny, zwłaszcza, jeśli mają służyć np. za plamę kolorystyczną lub okrywę. Najłatwiej jest to zrobić, wyciągając rośliny z pojemników i układając je na docelowym miejscu, oceniając efekt przed posadzeniem.

Rozmnażamy przez odkłady

Technika rozmnażania przez odkłady poziome nadaje się do dzielenia wielu krzewów. Zabieg rozpoczynamy od przygięcia do ziemi niezbyt zdrewniałych pędów. Środek gałęzi układamy w niewielkim rowku i przyszpilamy go do podłoża, przysypując ziemię i pozostawiając nad podłożem wierzchołek z kilkoma listkami.

Przez resztę sezonu należy pilnować, by gleba w miejscu zabiegu była stale choć lekko wilgotna. W czasie wegetacji krzewu pęd się ukorzeni. Wiosną przyszłego roku, odcinamy pęd i sadzimy w docelowym miejscu.

Sad

Rozgarniamy kopczyki

Kopczyki młodych drzewek usypane jesienią można już rozgarnąć. Jest to dobra okazja do inspekcji kory na pniach. W wypadku uszkodzeń, powinniśmy jak najszybciej wyciąć uszkodzoną korę, a rany posmarować preparatem ochronnym.

 

Szczepimy drzewa owocowe

Kwiecień to optymalny miesiąc na przeprowadzenie szczepienia drzew owocowych. Czynność tę rozpoczynamy najwcześniej w przypadku gatunków drzew pestkowych,
a kończymy na wegetujących później gatunkach ziarnkowych. Małowartościowe odmiany warto przeszczepić na inne, smaczniejsze i odporniejsze.

Jedno drzewo nadaje się do naszczepienia odmian o różnej porze dojrzewania. Podczas zabiegu należy zwrócić uwagę na dokładne związanie komponentów

i zasmarowanie miejsc połączenia zrazu i gałęzi.

Nawożenie sadu

Przed nawożeniem roślin w sadzie, lekko spulchniamy glebę wokół drzew. Rozbicie skorupy ziemi po mrozach ułatwi roślinom dostęp do wody i rozkładającego się powoli w trakcie sezonu nawozu. Wiosną dobrze jest również rozłożyć wokół drzew obornik, choć nie powinien być on zbyt blisko pni.

Warstwę obornika przykrywamy lekko ziemią, niwelując straty azotu oraz zapewniając lepszą mineralizację nawozu. Obornik możemy zastąpić kompostem. Starsze drzewa zasilamy pierwszą dawką nawozu azotowego.

Warzywnik

 

Pikowanie siewów

Połowa kwietnia to odpowiedni czas na pikowanie papryki, pomidora czy oberżyny, podobnie jak niektórych ziół wysianych już w marcu. Siewki warzyw psiankowatych przy przesadzaniu powinny być zagłębiane w podłożu na całą długość ich części podliścieniowej. Wytworzą wówczas silny system korzeniowy.

Wysadzamy rozsady

Rozsadę wczesnych odmian kapusty, kalarepy oraz brokułów należy wysadzić do gruntu nie później niż w połowie kwietnia. Międzyrzędzia tych warzyw nadają się do uprawy sałaty w różnych odmianach, przede wszystkim kruchej, rzymskiej lub masłowej. Odpowiednio wcześnie przygotowana rozsada pod wczesny zbiór może być sadzona współrzędnie lub na przemian z sałatą. Pamiętajmy o rozhartowaniu sadzonek przez wsadzeniem.