Utrzymanie ogrodu zawsze wymaga sporo czasu i wysiłku. Niestety, niewielu z nas może poświęcić mu tyle uwagi, ile tego wymaga. Oto kilka wskazówek pozwalających na uniknięcie czasochłonnych prac w ogrodzie:

- Dobre przygotowanie rabat przed ich założeniem − przekopanie i dokładne usunięcie chwastów, zwłaszcza wieloletnich. Pozostawienie ich „zemści” się na nas później. Jeżeli chwasty tworzą rozłogi lub kłącza (np. perz, podagrycznik, skrzyp polny) przy kopaniu nie wolno używać glebogryzarki, która może pociąć kłącza, a przez to przyczyni się do rozmnożenia niechcianych gości.

-  Ograniczenie formowanych żywopłotów − to jedne z najbardziej pracochłonnych roślinnych założeń. Utrzymanie ich w nienagannym stanie wymaga kilkakrotnego (co najmniej dwukrotnego) przycinania krzewów w ciągu roku.

- Sadzenie roślin o słabszej sile wzrostu i łatwych do kontrolowania. Zrezygnujmy z uprawy krzewów, drzew i pnączy o silnym wzroście, które często trzeba przycinać. Zrezygnujmy także z roślin silnie się rozrastających lub intensywnie rozmnażających: przez nasiona, kłącza, rozłogi lub odrosty (np. śnieguliczki białej, sumaka octowca). Walka z nimi zajmuje później dużo czasu.

- Unikanie roślin wymagających podpierania lub podwiązywania, np. ostróżek lub dalii.

- Sposób na jesienne liście − zgodnie z obowiązująca modą rośliny iglaste odchodzą do lamusa, z kolei drzewa i krzewy liściaste zmuszają nas do corocznego pozbywania się opadłych liści. Pamiętajmy o tym, że zeschłe liście są cennym źródłem materii organicznej w ogrodzie. Zgrabione, można przeznaczyć na kompost. Innym, mało kłopotliwym sposobem na ich uprzątnięcie, jest wykorzystanie do tego celu kosiarki (liście usuwamy wraz z koszeniem trawnika). Do tego celu dobrze nadaje się kosiarka mulczująca.

- Automatyczne podlewanie − jest wiele sposobów na automatyczne dostarczanie i dawkowanie wody roślinom na rabatach. Wiele z nich doskonale sprawdza się również w uprawach pojemnikowych. Metody te nie tylko zwalniają nas z obowiązku podlewania, ale także poprawiają wzrost roślin (pozwalają na zniwelowanie stresu wodnego).

Wymienione wskazówki dotyczące planowania rabat pozwolą zaoszczędzić czas poświęcony pielęgnacji ogrodu. Nie warto jednak rezygnować z ulubionych roślin tylko dlatego, że wymagają więcej pracy. Przyjemność z obcowania z nimi może przeważyć nad pewną kłopotliwością ich uprawy.