Ostróżki lubią miejsca nasłonecznione i ziemię raczej ciężką z dużą zawartością części gliniastych i ilastych. Nadmiaru i zatrzymywania wilgoci unikniemy, gruntownie spulchniając podłoże tuż przed sadzeniem roślin. Doświadczeni ogrodnicy zauważyli, że na nadmiar próchnicy ostróżki reagują obniżeniem odporności.

Dlatego przy nawożeniu należy zmniejszyć dawki kompostu. Lepsza jest dawka nawozu o wydłużonym działaniu zastosowana wcześnie na wiosnę. Po okresie kwitnienia można zasilić ostróżki nawozem płynnym.

 


 

Ślimaki zwalczamy, rozsypując wokół roślin odpowiedni preparat, który nie szkodzi dżdżownicom, jeżom i innym pożytecznym zwierzętom. Starą metodą jest ręczne zbieranie mięczaków wcześnie rano. 

Cięcie dla kwitnienia

Niemal wszystkie ostróżki, zarówno długowieczne, jak i żyjące krócej, mogą powtarzać kwitnienie na przełomie lata i jesieni. Taka powtórka nastąpi jednak tylko wtedy, gdy rośliny poddamy cięciu natychmiast po pierwszym kwitnieniu w lipcu. Pędy najlepiej przyciąć na wysokości około 10 centymetrów nad ziemią.

Aby puste łodygi zatrzymywały jak najmniej wody, każdą zginamy u góry. Rośliny potrzebują dużo energii na wypuszczenie nowych pędów i kwiatów. Zapewni ją nawóz płynny lub mineralny z fosforem.