Na rabacie dumnie wznoszą się ku letniemu niebu długie wiechy kwiatostanów ostróżki. W czerwcu i lipcu bylina zachwyca nie tylko różnymi odcieniami barwy niebieskiej, ale także romantycznym kolorem różowym i eleganckim białym. W tym czasie na drugi plan schodzą nawet róże, umożliwiając popularnej bylinie ukazanie pełni swego uroku.   

Wybór odmian ostróżki Delphinium jest bardzo duży. Wiele pięknych form wyróżnia się także poetyckimi nazwami. Ze swojej pomysłowości w nazewnictwie wyróżnił się znany hodowca bylin Karl Foerster (1874-1970), któremu zawdzięczamy wiele witalnych, znanych do dzisiaj odmian.

Ostróżkę o kwiatach jasnoniebieskich z białym oczkiem nazwał ‘Berghimmel’ (górskie niebo). Skrzący się niebieski kolor kwiatów podsunął mu nazwę ‘Zauberflöte’ (czarodziejski flet), a odmiana ‘Sternenhimmel’ (gwiaździste niebo) jest oczywiście ciemnoniebieska. Miłośnik bylin może wybierać nie tylko między najróżniejszymi barwami kwiatów ostróżek, ale także wśród grup odmian żyjących krótko i długowiecznych.

Rośliny o krótkim okresie życia należą przede wszystkim do wyhodowanej w USA grupy mieszańców Pacific. Odmiana ostróżki ‘Astolat’ ma kwiaty fioletoworóżowe, a ‘Galahad’ białe, półpełne. Obydwie ostróżki osiągają wysokość 160-180 cm. Podobnie krótko (tylko parę lat) żyją odmiany z serii Magic Fountain. Mają one wysokość około 80 cm i wyróżniają się mocnymi sztywnymi pędami i bardzo dużymi kwiatami, zebranymi w zwarte wiechy. Żyjąc niezbyt długo, umożliwiają częstą zmianę wyglądu rabaty. Ostróżki o krótkich pędach kwiatowych nadają się także do flakonów. 

Wieloletnie odmiany należą najczęściej do dużej grupy Delphinium Elatum. Osiągają wysokość do 180 cm. Jeżeli ziemia jest bardzo urodzajna, ich kwiatowe wiechy mogą wyrastać jeszcze wyżej. Oprócz starszych, od dawna cenionych odmian, jak na przykład ciemnoniebieska ‘Finsteraarhorn’, są także formy nowe, wyróżniające się zdrowiem i mocnymi pędami. Ostróżka ‘Augenwei de’ wyrasta na wysokość 140-160 cm, natomiast w drugiej połowie czerwca rozwija dwubarwne kwiaty o jasnoniebieskich płatkach z różowym rumieńcem.

Nowe odmiany na nową dekadę

Seria New Millennium trafiła na rynek ogrodniczy zupełnie niedawno. Wyhodowane przez nowozelandzkiego ogrodnika, zaliczane do grupy Elatum mieszańce od razu zachwyciły miłośników ostróżek. Liczne odmiany  mają duże kwiaty, tworzące gęste wiechy. Mocne, sztywne pędy bylin osiągają wysokość do 160 cm. W przeciwieństwie do klasycznych ostróżek Elatum, które najczęściej rozmnażane są z sadzonek, nowe rośliny z serii New Millennium uzyskują ogrodnicy z nasion. Dlatego ich kwiaty mogą przybierać najróżniejsze odcienie koloru białego, różowego, fioletowego oraz niebieskiego.

Na wizerunku pięknych bylin jest jednak mała skaza. Ostróżki mają niezbyt długi okres kwitnienia, jednak nie powinno nas to do nich zrażać. Na rabacie możemy je mieszać z bylinami kwitnącymi znacznie dłużej, które zasłonią luki powstałe po wycięciu przekwitniętych pędów. Jeżeli cięcie wykonamy tuż po kwitnieniu i zasilimy rośliny porcją kompostu, czeka nas miła niespodzianka. Ostróżki zakwitną jeszcze raz pod koniec lata, chociaż nie tak wspaniale jak w czerwcu. Podobnie jak na wiosnę, młode pędy bylin należy starannie chronić przed żarłocznymi ślimakami.

(zdj.: Fotolia.com)

 

Ostróżka pasuje wszędzie

Ostróżki można łączyć z wieloma innymi bylinami. Nasłonecznione stanowiska i urodzajną ziemię lubią kwitnące w podobnym okresie: biały i czerwony ostrogowiec Centranthus, biały złocień letni, różowe przymiotno Erigeron, jak również fioletowa szałwia omszona Salvia nemorosa. Wiele uroku ma kompozycja złożona na przykład z białej ostróżki ‘DoubleInnocence’, niebieskiego bodziszka łąkowego Geraniumpratense‘Orion’ oraz kłosowca AgastacheAyala’ o fioletoworóżowych kwiatach. Na obwódkę ukwieconej rabaty doskonale nadaje się przywrotnik o aksamitnie miękkich liściach. 

Ostróżki można sadzić jeszcze w czerwcu. Przed sadzeniem kwitnące rośliny w doniczkach powinniśmy zanurzyć w wodzie, aby bryła korzeniowa mocno nasiąknęła wilgocią. W następnych tygodniach zadbajmy o to, aby ziemia na rabacie nie wysychała. Starannie pielęgnowane ostróżki dobrze się przyjmą i w pełni będą mogły zaprezentować swoje piękno.