Czysta woda za darmo

Jeśli wierzyć statystykom, dziennie zużywamy ok. 150 l wody na głowę, z czego tylko kilka do celów spożywczych. Może warto więc pomyśleć o gromadzeniu deszczówki. Woda taka jest miękka, czysta, ma lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się do podlewania roślin, a po zastosowaniu najzwyklejszych filtrów także do mycia rąk czy mycia samochodu.

Średnia roczna suma opadów w Polsce wynosi 600 mm/m² (w przeliczeniu 0,6 m³), a zatem z dachu o powierzchni 100 m² można zebrać 60 m³ wody. Jeden m³ to 1000 l, a więc roczny zbiór daje 60 tys. litrów deszczówki! W czym najlepiej gromadzić zapasy wody? Niewielkie ilości można zbierać do beczek.

W sprzedaży są już nawet specjalne pojemniki do wkopywania w ziemię. Są one dostępne w kompletnych zestawach z pompami, przewodami, filtrami. Są na tyle mocne, że można je zakopać pod wjazdem do garażu.

 

Studnia głębinowa we własnym ogrodzie

Budowa studni głębinowej jest opłacalna dla każdego gospodarstwa domowego, jednak wiąże się ze spełnieniem konkretnych warunków technicznych i prawnych. A o tym nie wszyscy zdają się wiedzieć i pamiętać. Przepisy Prawa wodnego dość jasno określają, co i jak można budować. Właściciel gruntu może korzystać z wód znajdujących się na jego posesji, jeśli pobór wody nie przekracza 5 m³ (1m³ to 1000 l) na dobę. Ponadto głębokość studni wierconej (chodzi o głębokość odwiertu) nie może przekroczyć 30 m.

W przeciwnym razie musimy uzyskać od lokalnych władz pozwolenie wodnoprawne. Na terenach o płytko położonych wodach gruntowych (5-7 m) warto rozważyć montaż tzw. abisynki (studni abisyńskiej). Zanim zaczniemy taką wodę używać do picia, warto ją przebadać.

 

Prysznic ze szlaucha

Na rynku dostępne są różne typy zraszaczy, różniące się zasadniczo budową, a przez to także ceną i przeznaczeniem. Zraszacze wynurzalne mają tę zaletę, że są zamontowane pod powierzchnią ziemi, a więc po zakończeniu pracy stają się praktycznie niewidoczne.

Przy nawadnianiu upraw szklarniowych i warzywnika bardzo dobrze sprawdzają się linie kroplujące sterowane komputerowo. Zraszacze wahadłowe są bardzo dobre do podlewania trawników, nawadniają powierzchnie w kształcie kwadratu lub prostokąta. Zasięg zraszania można dość precyzyjnie regulować. Zraszacze pistoletowe są najbardziej uniwersalne. Strumień wody można w nich regulować w kilku zakresach.

Ten rodzaj zraszacza sprawdza się w wielu pracach gospodarczych. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest montaż stałej instalacji zasilania wodnego. Całość pomyślana jest jako sieć rur z gniazdkami na standardowe szybkozłączki. Przyłącza rozmieszczone są w różnych punktach ogrodu. Instalację można ułożyć w miejscu krawężnika między rabatami a trawnikiem, ścieżką lub podjazdem. System można stopniowo rozbudowywać, dodając nowe gniazda.