W zależności od składu, woda może być twarda lub miękka. Twardość jest efektem rozpuszczenia w niej węglanów, zwłaszcza wapnia i magnezu, siarczanów, azotanów i innych związków chemicznych.

Twardość węglanowa (wywołana przez węglany wapnia i magnezu) jest szczególnie niekorzystna, ponieważ w miarę upływu czasu podwyższa odczyn podłoża. Bardzo twarda woda unieruchamia w podłożu wiele składników mineralnych (takich mikroelementów, jak żelazo, mangan, cynk, miedź), bardzo potrzebnych roślinom. 

 

Stosowana do zraszania jest przyczyną powstawania białych plam. Podlewanie twardą wodą roślin wymagających kwaśnego podłoża powoduje ich słaby wzrost,
a nawet zamieranie 
Dotyczy to np. azalii, kamelii, wrzośców. Jak ją zmiękczyć? Najprościej – pozostawiając wodę na pewien czas w naczyniach (wiadrach, konewkach).

Skutecznym sposobem jest jej filtrowanie, innym – przegotowanie, gdyż w czasie gotowania sole wapnia wytrącają się w postaci osadu i są nieprzyswajalne dla roślin. Można też zmiękczyć ją torfem, czyli wsypać około kilograma kwaśnego torfu do woreczka lnianego lub z innego przepuszczalnego materiału i po zawiązaniu włożyć do naczynia z wodą (10 litrów) na dobę.

Torf musimy po dwu-, trzykrotnym użyciu wymienić. Woda miękka zawiera niewielką ilość rozpuszczonych soli mineralnych i ma lekko kwaśny odczyn. Bez obawy możemy nią podlewać wszystkie rośliny, zraszać i zmywać liście, bo nie pozostawia plam.

Jak i czym podlewać trawnik?

Miękka jest woda deszczowa, ale podlewanie nią roślin doniczkowych w rejonach przemysłowych może być ryzykowne. Woda destylowana nie zawiera żadnych pierwiastków ani soli mineralnych, dlatego nie nadaje się do podlewania.