Zewnętrzne ujęcie wody, zainstalowane na ścianie domu i zakończone zaworem, jest  bardzo przydatne w każdym ogrodzie. Ułatwia dostęp do wody z wodociągu, którą wykorzystujemy do różnych celów gospodarczych. Warto jednak pomyśleć także o innych możliwościach użytkowania takiego źródła.

Płynąca woda spełnia w ogrodzie specjalną rolę. Dźwięki łagodnie szemrzącego strumyka działają uspokajająco na nasze podrażnione nerwy. Drobne kropelki wody tworzą odświeżającą mgiełkę, przyjemnie chłodzącą skórę zwłaszcza w upalne dni. Woda do strumienia czy zbiornika może napływać właśnie z ujęcia ściennego, które nie kończy się zaworem, ale ma ozdobną formę pasującą do aranżacji części lub całego ogrodu.

Ujęcia w kształcie wypływów, rzygaczy, mis, koryt czy studzienek są w stałym kontakcie z wodą. Dlatego powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, jak np. kamień, stal nierdzewna, aluminium lub dobre tworzywa sztuczne. Wzorowane na starodawnych projektach tryskające wodą lwie głowy, mityczne stwory czy wyskakujące z wody ryby robią najlepsze wrażenie, gdy zostaną wyrzeźbione w kamieniu. Stosownym miejscem jest dla nich ogród w stylu romantycznym, rustykalnym lub z klasycznymi rabatami kwiatowymi.

Do architektonicznego stylu z wyraźnymi strukturami i prostymi liniami doskonale pasują stal nierdzewna, blacha ocynkowana lub szlifowany kamień. Pojedyncze elementy ujęcia można wykonać z różnych materiałów, ale zawsze powinny tworzyć harmonijną całość z pozostałymi. 

Woda stale płynąca w ogrodzie musi być poruszana przez wytrzymałą pompę. Godne polecenia są sprawdzone w rożnych warunkach pompy zanurzeniowe, które cały czas pracują pod wodą. Pompa przesyła wodę z końcowego zbiornika do ujęcia, z którego wypłynęła. Pompa i ujęcie decydują o tym, czy woda popłynie spokojnie, czy wytryśnie silnym strumieniem z urządzeń napotkanych po drodze. Dla uzyskania łagodnego przepływu wystarczy pompa o wydajności 15-30 l/min.

Ważnym urządzeniem dodatkowym jest filtr umieszczany przed pompą, który zatrzyma wszelkie grubsze zanieczyszczenia mogące zakłócić jej pracę lub nawet uszkodzić. Doborem odpowiedniego modelu powinien zająć się fachowiec instalator.

 

Pomysły na dekoracyjne wykorzystanie wody w ogrodzie

1. Ścienne ujęcie wody swoim staroświeckim kształtem nawiązuje do historycznych wzorów. Skromna skrzynka ceramiczna waży około 22 kg.

2. Ogrodowa rzeźba jest artystyczną wariacją na temat młyna wodnego. Strumyczki wody spływają kaskadami po łopatkach-stopniach.

3. Inny wariant wodnej konstrukcji kaskadowej składa się z kilku geometrycznych brył różnej wysokości. Każda ma prostokątny basen z rynienką, z której woda spływa do niżej położonego zbiornika.

4. Proste koryto z piaskowca doskonale pasuje do suchego kamiennego muru. Zawór ujęcia został ukryty z tyłu ścianki.

 5. Ujęcie wody o klasycznym kształcie zachwyca ponadczasową elegancją. Rzeźba odlana ze sztucznego kamienia każdemu ogrodowi przydaje nieco tajemniczości.