Wakacje – letni czas upałów i przyjemnie chłodnych wieczorów. Wolny czas, który możemy poświęcić rodzinie, znajomym, ale przede wszystkim sobie. Czas spędzony w ogrodzie i wykonywanie w nim drobnych prac dla wielu osób jest wypoczynkiem.

Jednak podczas wakacji ogród może dostarczyć szerszej rozrywki. Strefa relaksu we własnym przydomowym ogrodzie to tzw. „must have”. Ważnym miejscem każdego ogrodu jest przytulny kącik wypoczynkowy, gdzie choć na chwilę można oddać się błogiemu lenistwu, zwolnić tempo codziennego biegu i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości czy poczytać książkę. 

Kącik musi być wykonany z należytą dbałością o każdy szczegół, tylko wówczas będzie można mówić o udanym odpoczynku. Istotne jest na przykład optymalne wykorzystanie przestrzeni. Jakie opcje relaksu w ogrodzie wybrać?


Porządek w ogrodzie, jak o niego dbać?

  

Altana

Najlepszym kącikiem wypoczynkowym dającym dodatkowo poczucie intymności będzie przydomowa altana. Takie rozwiązanie zapewni odpoczynek niezależnie od kaprysów pogody. Altanę można zaaranżować w różnym stylu, np. romantycznym, w którym ogrodowy domek oplatają pędy róż pnących, zaś w stylu formalnym otacza ją starannie wystrzyżony trawnik, formowane krzewy lub proste rabaty z niskimi roślinami ozdobnymi.

Alternatywą dla altan są domki ogrodowe, które można zaaranżować pod własne preferencje. Domki ogrodowe to konstrukcje przeznaczone zarówno dla małych jak i dorosłych użytkowników ogrodów. Ci pierwsi mogą nieskończenie długo bawić się w kolorowym, bajkowym domku, który pobudza wyobraźnię i stwarza masę możliwości zabawy dla całej grupki dzieci, a starsi mogą wykorzystać go jako przestrzeń do pracy, ćwiczeń, czy jako dodatkowy pokój letni.

 

Domek ogrodowy Oakland (zdj.: materiał prasowy)

To jaki domek wybierzesz zależy od potrzeb. Na rynku dostępne są różnej wielkości domki, wykonane z różnych materiałów. Bardzo pojemny jest domek Oakland firmy Keter. Jego dużą zaletą jest możliwość pomalowania ścian na dowolny pasujący do przestrzeni ogrodu kolor.

Leżak ogrodowy

Nieodzownym elementem okołodomowej strefy komfortu będą meble ogrodowe, które powinny zostać dobrane w zależności od własnych preferencji i przestrzeni. Uniwersalnym meblem w ogrodzie niezależnie od potrzeb będzie leżak ogrodowy.

Dobrze, jeśli leżak wyróżnia się profilowanym oparciem i niezwykle komfortowym materacem na całą długość leżaka. Takie rozwiązanie posiada np. leżak ogrodowy Daytona marki Keter. Z roku na rok na popularności zyskują leżaki z tworzywa, które są bardzo lekkie i bez problemu można je umieścić w dowolnym miejscu ogrodu. Czytanie książek na leżaku na świeżym powietrzu jeszcze nigdy nie było tak przyjemne.

Leżak Daytona (zdj: materiał prasowy)

  

Odpoczynek w gronie znajomych

Odpoczynek to również pogawędki w gronie najbliższych znajomych i rodziny. Podczas wakacji bardzo dużo osób organizuje grille i przyjęcia. Dlatego strefę relaksu warto wyposażyć w komplet – stół i krzesła solidnej konstrukcji. W takim przypadku sprawdzą się meble wykonane z tworzywa (polipropylenu).

Jeśli przyjęcia organizowane są w ogrodzie rzadko, można wybrać zestaw ogrodowy wyposażony np. w narożną sofę najlepiej uzupełnioną o miękkie poduchy oraz niski stolik przeznaczony na idealnie zaparzoną kawę, którą wypijesz z najbliższymi, delektując się letnimi promieniami słońca.

Jeżeli jednak ogród będzie miejscem częstych spotkań w dużym gronie, lepiej pomyśleć o większym stole lub takim, który ma możliwość rozłożenia blatu.

 

Nevada Low Set (zdj.: materiały producenta)